Կորոնավիրուսով կարող է վարակվել մոլորակի բնակչության երկու երրորդը. փորձագետ
Այսօր կիրառվող միջոցառումները, ինչպիսին է վարակվածների մեկուսացումը, հազիվ թե կարողանան կանգնեցնել կորոնավիրուսի տարածումը, կարծում է Ֆլորիդայի համալսարանից վարակիչ հիվանդությունների ոլորտի փորձագետ, ԱՀԿ խորհրդատու Այրա Լոնջինին:
Bloomberg գործակալության հետ հարցազրույցում Այրա Լոնջինին ասել է, թե բացառված չէ, որ կորոնավիրուսով կարող է վարակվել բնակչության երկու երրորդը՝ միլիարդավոր մարդիկ:
Արդեն այսօր վարակվածների թիվը 65 հազարից ավելի է, եւ չնայած նրանց մեծ մասը գտնվում է Չինաստանում, վիրուսն արդեն սկսել է տարածվել նաեւ 28 այլ երկրներում:
ԱՀԿ ղեկավար Թեդրոս Ադհանոմ Գեբրեյեսուսը դրական է արձագանքել Չինաստանի կողմից կիրառվող կորոնավիրուսի տարածումը զսպելու միջոցառումների մասին. այդ միջոցառումները մնացյալ աշխարհին ժամանակ են տալիս նախապատրաստվելու ինֆեկցիայի դեմ պայքարին:
Այրա Լոնջինին իր հերթին նախազգուշացնում է, որ կարանտինը կարող է միայն դանդաղեցնել վիրուսի տարածումը, բայց այն չի կանգնեցնի:
«Կորոնավիրուսի հաստատված ախտորոշմամբ պացիենտների մեկուսացումը եւ նրանց հետ շփված մարդկանց կարանտինի մեջ պահելը չեն կարող կանգնեցնել տարածումը»,- ընդգծում է փորձագետը:
Ըստ մասնագետների՝ կորոնավիրուսով հիվանդացած յուրաքանչյուրը վարակը սովորաբար փոխանցում է 2-3 այլ մարդկանց: Հիվանդության տարածմանը հետեւելն առանձնապես դժվար է էքսպրես թեստերի բացակայության, ինչպես նաեւ այն պատճառով, որ վարակվածներից ոմանց մոտ ինֆեկցիան ավելի ուշ է արտահայտվում կամ թույլ ախտանշաններով:
Մասնագետններից շատերը համաձայն են Լոնջինիի կարծիքին: Այն մասին, որ կորոնավիրուսի տարածումը չկասեցնելու դեպքում, դրանով կարող է վարակվել աշխարհի բնակչության մոտ երկու երրորդը, արդեն ասել է Հոնկոնգի համալսարանի հանրային առողջապահության ոլորտի պրոֆեսոր Գաբրիել Լոյնգը, նշում է Bloomberg-ը:
Իսկ Լոնդոնի Կայսերական քոլեջից հետազոտող Նիլ Ֆերգուսոնը ենթադրում է, որ Չինաստանում նոր կորոնավիրուսով վարակվում է օրական մինչեւ 50 հազար մարդ:

Две трети населения планеты могут заразиться коронавирусом – эксперт
Принимаемые сегодня меры вроде изоляции заразившихся вряд ли смогут остановить распространение коронавируса, как считает эксперт в области инфекционных болезней из университета Флориды, консультант ВОЗ Айра Лонджини.
В интервью агентству Bloomberg Айра Лонджини заявил, что, не исключено, что коронавирусом могут заразиться две трети населения – миллиарды людей.
Уже сегодня число зараженных уже более 65 000, и хотя большинство из них находятся в Китае, вирус уже начал распространяться и по 28 другим странам.
Глава ВОЗ Тедрос Адханом Гебрейесус хорошо отозвался о мерах, принимаемых Китаем для сдерживания распространению коронавируса: эти меры дают остальному миру время для подготовки к борьбе с инфекцией.
В свою очередь Айра Лонджини предупреждает, что карантин может лишь замедлить распространение вируса, но не остановить его.
«Изоляция пациентов с подтвержденным диагнозом коронавируса и помещение под карантин людей, с которыми они общались, не смогут остановить распространение», - подчеркивает эксперт.
По оценкам специалистов, каждый заболевший коронавирусом обычно передает инфекцию двум-трем другим людям. Проследить за распространением заболевания бывает особенно трудно из-за отсутствия экспресс-тестов, а также по причине того, что у некоторых зараженных инфекция проявляется позже – или слабыми симптомами.
Многие другие специалисты разделяют мнение Лонджини. О том, что, если распространение коронавируса не будет остановлено, им могут заразиться около двух третей мирового населения, уже говорил Габриэль Лойнг – профессор в области общественного здравоохранения в университете Гонконга, отмечает Bloomberg.
А исследователь из Имперского колледжа Лондона Нил Фергусон предполагает, что новым коронавирусом в Китае заражается до 50 000 людей в день