Ձին օգնել է հայտնաբերել կնոջ վտանգավոր հիվանդությունը
Անգլիական Բլեքբերն քաղաքի 43-ամյա բնակչուհի Քելի Էնը վստահ է, որ շարունակում է ապրել միայն Ալիանա անունով ձիու շնորհիվ, որը հոտի միջոցով իր մոտ մահացու հիվանդություն էր հայտնաբերել եւ փրկել էր իր կյանքը:
Ըստ Daily Mail-ի` 2015-ի հոկտեմբերին Քելին առաջին անգամ էպիլեպտիկ նոպա էր ունեցել: Ժամանակի ընթացքում այդպիսի նոպաները սկսել էին ավելի հաճախ պատահել` օրական մինչեւ 15 անգամ: Բացի այդ, նրան սկսել էր հետապնդել մետաղի համն ու հոտը: Բժիշկները նրան հակաէպիլեպտիկ դեղամիջոց էին նշանակել:
Մեկուկես ամիս անց նա այցելել էր իր ձիուն` Ալիանային, որի հետ մասնակցել էր ձիարշավներին: Հանդիպման ընթացքում ձին իրեն անսովոր էր պահում. սկսել էր աջ կողմից հոտոտել Քելիի գլուխը: Ինչպես պարզվել էր, հենց այդտեղ էլ կինն ուռուցք ուներ: Անհանգստանալով ձիու տարօրինակ պահվածքից` նա կրկին դիմել էր բժշկի. կնոջ մոտ օլիգոդենդրոգլիոմա` ուղեղի ուռուցքի հազվագյուտ ձեւ էին հայտնաբերել: Քելիին վիրահատել են եւ հեռացրել նորագոյացությունը, սակայն 2017-ին ռեցիդիվի պատճառով նա կրկին ստիպված է եղել բուժում անցնել:
«Բժիշկներն ինձ ասում էին, որ ես առնվազն մեկ տարի չեմ կարող ձիավարությամբ զբաղվել, բայց արդեն յոթ ամիս անց ես կրկին թամբի վրա էի,- պատմել է նա:- Ես վստահում եմ Ալիանային: Նա, կարծես, միշտ զգում է` երբ է ինձ վատ»:

Лошадь помогла найти у наездницы опасную болезнь
43-летняя наездница Келли Энн Александр из английского города Блэкберн, графство Ланкашир, уверена, что сейчас жива благодаря лошади по кличке Алиана, которая по запаху нашла у нее смертельную болезнь и спасла ей жизнь.
Как сообщает издание Daily Mail, в октябре 2015 года у Келли случился первый приступ эпилепсии. Со временем такие приступы начали случаться все чаще – до 15 раз в день. Кроме того, ее стал преследовать привкус и запах металла. Врачи прописали ей противоэпилептическое средство.
Через полтора месяца она навестила свою лошадь Алиану, с которой участвовала в скачках. Лошадь во время встречи повела себя необычно: она начала обнюхивать голову Келли с правой стороны.
Как выяснилось, именно там у наездницы была опухоль. Забеспокоившись из-за странного поведения лошади, она снова обратилась к врачу, и у нее нашли олигодендроглиому — редкую форму опухоли головного мозга.
Келли прооперировали и удалили новообразование, но в 2017 году из-за рецидива ей вновь пришлось перенести лечение.
«Врачи говорили мне, что я не смогу заниматься конным спортом как минимум год, но уже через семь месяцев я снова была в седле, — рассказала она. — Я доверяю Алиане. Кажется, она всегда чувствует, когда мне плохо».