Պե՞տք է արդյոք բժշկական դիմակներ կրել Երեւանի փողոցներում
Անիմաստ է, որ Հայաստանում առողջ մարդիկ կորոնավիրուսի կանխարգելման համար փողոցներում դիմակ կրեն: Այսօր լրագրողների հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց ՀՀ ԱՆ հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման ազգային կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Արտավազդ Վանյանը:
Նրա խոսքով՝ վիրուսների կանխարգելման համար կարեւոր է հետեւել անձնական հիգիենային եւ որքան հնարավոր է հաճախ լվալ ձեռքերը: Դիմակ պետք է կրել այնտեղ, որտեղ աշխատում են հիվանդ մարդկանց հետ:
Վանյանը խոստովանեց, որ Հայաստանում, ինչպես շատ այլ երկրներում, կա բժշկական դիմակների պակաս, եւ դրա պատճառը բնակիչների շրջանում խուճապն է: Առողջապահության նախարարության մոտ, նրա խոսքով, կա մոտ 160 000 դիմակ, եւ այժմ աշխատանքներ են տարվում հավելյալ դիմակներ գնելու ուղղությամբ, որպեսզի առողջապահության համակարգը որեւէ պակաս չունենա:
Ինչ վերաբերում է N95 շնչադիմակներին, ապա դրանք, մասնագետի խոսքով, սովորաբար կրում են բժիշկները: Ընդ որում, նման դիմակներով շնչելն ավելի դժվար է, քան սովորական բժշկական դիմակներով: Հայաստանում նման դիմակներ գտնելը գրեթե անհնար է, սակայն, մասնագետների խոսքով, քաղաքացիներին դրանք պետք չեն:

Стоит ли носить медицинские маски на улицах Еревана?
Здоровым людям носить в Армении маски для профилактики коронавирусной инфекции или гриппа/ОРВИ, тем более на улице, нет никакого смысла. Такое мнение в беседе с журналистами выразил директор Национального центра по контролю и профилактике заболеваний Артавазд Ванян.
По его словам, хотя многие пренебрегают этим простым советом, для профилактики подобных инфекций важнее всего тщательно следить за личной гигиеной и как можно чаще мыть руки. Маски же стоит носить тем, кто работает с больными людьми.
Артавазд Ванян признался, что в Армении, как и во многих других странах, отмечается нехватка медицинских масок, и определенную роль здесь играет паника среди населения. У министерства здравоохранения, по его словам, есть около 160 000 масок, и сейчас ведутся работы по приобретению дополнительных масок, чтобы система здравоохранения не испытывала нехватки в чем бы то ни было.
Что касается респираторов N95, их, по словам специалиста, обычно носят врачи, чтобы защититься от заражения. Причем дышать в таких масках сложнее, чем в обычных медицинских масках. В аптеках и магазинах Армении такие маски по-прежнему почти невозможно найти, однако большинству граждан, по мнению специалистов, они и не нужны, а медработников обеспечивают всем необходимым.