Չինաստան մեկնած ԱՀԿ մասնագետները պատմել են կորոնավիրուսի ուսումնասիրության արդյունքների մասին
Տարիքային բոլոր կատեգորիաները հակված են COVID-2019 կորոնավիրուսով վարակվելուն: Նման եզրակացության է եկել ԱՀԿ փորձագետների միջազգային թիմը:
Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի COVID-2019 արձագանքման հարցերով փորձագիտական հանձնաժողովի ղեկավար Լյան Վանյանը:
25 չինացի եւ արտասահմանցի փորձագետների կազմված ԱՀԿ միջազգային թիմը եղել է Պեկինում, Գուանդունում, Սիչուանում, ինչպես նաեւ Ուհանում՝ վիրուսի բռնկման էպիկենտրոնում:
«Նոր տիպի կորոնավիրուսը հիվանդության նոր տեսակի հարուցիչ է, այդ պատճառով տարիքային ոչ մի խումբ իմունիտետ չունի նոր տիպի կորոնավիրուսի նկատմամբ, բոլորը հեշտությամբ կարող են վարակվել»,- ասել է Վանյանը:
Ըստ ուսումնասիրության արդյունքների՝ վարակվածների միջին տարիքը 51 է, 30-69 տարեկան մարդիկ կազմում են վարակվածների ընդհանուր թվի 77,80 տոկոսը, դեպքերի 77,5 տոկոսը գրանցվել է Հուբեյ նահանգում:
Փորձագետները նաեւ պարզել են, որ վարակվածների հետ շփված մարդկանց 1-5 տոկոսի մոտ կորոնավիրուսի ախտորոշման անալիզները դրական են եղել:

Побывавшие в Китае специалисты ВОЗ рассказали об итогах исследования коронавируса
Все возрастные категории подвержены коронавирусу COVID-2019. К такому выводу пришла международная команда экспертов ВОЗ, побывавшая в Китае для расследования вспышки нового коронавируса.
Как заявил глава экспертной комиссии по реагирования на COVID-2019 Государственного комитета по вопросам здравоохранения КНР Лян Ваньнянь, международная команда ВОЗ, состоявшая из 25 китайских и иностранных экспертов, прибыла в Китай 16 февраля и побывала в Пекине, провинциях Гуандун, Сычуань, а также в Ухане, который считается эпицентром вспышки.
«Новый тип коронавируса – это новый вид возбудителя заболевания, поэтому ни y одной возрастной группы нет иммунитетa от нового типа коронавируса, могут легко заразиться», - сказал Лян Ваньнянь.
Согласно результатам исследования, средний возраст заболевших составляет 51 год, люди в возрасте 30-69 лет составляют 77,8% от общего числа заболевших, 77,5% случаев было зарегистрировано в провинции Хубэй.
Эксперты также выяснили, что у 1-5% людей, контактировавших с заболевшими, анализы на коронавирусную инфекцию были положительными.