Չինաստան մեկնած ԱՀԿ մասնագետները պատմել են կորոնավիրուսի ուսումնասիրության արդյունքների մասին
Տարիքային բոլոր կատեգորիաները հակված են COVID-2019 կորոնավիրուսով վարակվելուն: Նման եզրակացության է եկել ԱՀԿ փորձագետների միջազգային թիմը:
Այս մասին հայտարարել է ՉԺՀ առողջապահության հարցերով պետական կոմիտեի COVID-2019 արձագանքման հարցերով փորձագիտական հանձնաժողովի ղեկավար Լյան Վանյանը:
25 չինացի եւ արտասահմանցի փորձագետների կազմված ԱՀԿ միջազգային թիմը եղել է Պեկինում, Գուանդունում, Սիչուանում, ինչպես նաեւ Ուհանում՝ վիրուսի բռնկման էպիկենտրոնում:
«Նոր տիպի կորոնավիրուսը հիվանդության նոր տեսակի հարուցիչ է, այդ պատճառով տարիքային ոչ մի խումբ իմունիտետ չունի նոր տիպի կորոնավիրուսի նկատմամբ, բոլորը հեշտությամբ կարող են վարակվել»,- ասել է Վանյանը:
Ըստ ուսումնասիրության արդյունքների՝ վարակվածների միջին տարիքը 51 է, 30-69 տարեկան մարդիկ կազմում են վարակվածների ընդհանուր թվի 77,80 տոկոսը, դեպքերի 77,5 տոկոսը գրանցվել է Հուբեյ նահանգում:
Փորձագետները նաեւ պարզել են, որ վարակվածների հետ շփված մարդկանց 1-5 տոկոսի մոտ կորոնավիրուսի ախտորոշման անալիզները դրական են եղել:

February 24, 2020  21:11
All age categories are susceptible to COVID-2019 coronavirus, said international team of WHO experts who visited China to investigate the outbreak of a new coronavirus.
According to an official with China's National Health Commission, Liang Wannian, the WHO international team of 25 Chinese and foreign experts arrived in China on February 16 and visited Beijing, Guangdong, Sichuan, and Wuhan - the epicenter of the outbreak.
A new type of coronavirus is a new type of pathogen, therefore, no age group has immunity from a new type of coronavirus, they can easily become infected, said Liang.
According to the results of the study, the average age of patients is 51 years old, people aged 30-69 years make up 77.8% of the total number of cases, 77.5% of cases were reported in Hubei province.
Experts also found that in 1-5% of people who had contact with patients, tests for coronavirus infection were positive.