Ինչո՞ւ է հեռացվել ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի տնօրենը
ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի տնօրեն Սամվել Գրիգորյանը հրաժարվել է կատարել կառավարության որոշումը: Սա էլ դարձել է նրա հեռացման պատճառը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց Հայաստանի առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նախարարի խոսքով՝ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի նախկին տնօրենը հրաժարվել է փաստաթղթեր ներկայացնել, որոնք անհրաժեշտ էին երկու ծառայությունների՝ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի եւ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի միավորման վերաբերյալ կառավարության որոշման կատարման համար: Ավելին՝ Սամվել Գրիգորյանը հրաժարվել է վերադարձնել բժշկական կենտրոնի կնիքը: Նախարարի խոսքով՝ սա պետք է ունենա նաեւ իրավական հետեւանքներ, որովհետեւ չի կարելի, որ «որեւէ մեկի քմահաճույքով պետական հաստատությունը զավթվի եւ չհանձնվի պաշտոնատար անձանց»:
Նախարարի խոսքով՝ ինքը հրաշալի ծանոթ է ՄԻԱՎ/ՁԻԱՀ-ի դեմ պայքարի ոլորտին, քանի որ իր առաջին վարձատրվող աշխատանքը եղել է հենց այս ոլորտում: Նրա խոսքով՝ ինքը նաեւ հրաշալի ծանոթ է մարդկանց, որոնք այս ոլորտում աշխատում են, եւ նրանց «անդրկուլիսային շահերին»:
Նախարարը հիշեցրեց, որ ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման կենտրոնի եւ «Նորք» ինֆեկցիոն հիվանդանոցի միավորումն ամենեւին չի նշանակում այս կենտրոններից որեւիցե մեկի փակում. հակառակը՝ երկու ծառայությունները կշարունակեն զարգանալ:

Почему был уволен директор Центра профилактики СПИДа?
Директор Центра профилактики СПИДа Самвел Григорян отказывался выполнять решения правительства. Это и стало причиной его увольнения. Об этом в беседе с журналистами сообщил министр здравоохранения Армении Арсен Торосян.
По словам министра, бывший директор Центра профилактики СПИДа отказывался предоставить документы, необходимые для исполнения решения правительства по объединению двух служб – Центра профилактики СПИДа и инфекционной больницы «Норк». Более того, Самвел Григорян отказывался вернуть печать медцентра. Это, по словам министра, должно иметь и правовые последствия, потому что нельзя, чтобы «по чьей-либо прихоти печать государственного учреждения быть захвачена и не отдавалась официальным лицам».
Арсен Торосян отметил, что этот инцидент вызвал у него ощущение дежавю: что-то похожее происходило летом 2018 года, когда директор МЦ «Сурб Григор Лусаворич», по словам министра, «отказывался «уступать» свои позиции, как будто это была его собственность».
По словам министра, он хорошо знаком с сферой борьбы с ВИЧ/СПИД, ведь его первая оплачиваемая работа была именно в этой сфере. По его словам, он также хорошо знаком с людьми, которые в этой сфере работают, и с их «закулисными интересами».
Министр напомнил, что объединение Центра профилактики СПИДа и инфекционной больницы «Норк» вовсе не означает закрытие какого-либо из этих центров: наоборот, обе службы будут продолжать развиваться.