Որքա՞ն է իրականում կորոնավիրուսից մահացության մակարդակը
COVID-19 կորոնավիրուսից մահացության գլոբալ մակարդակը կազմում է 3,4%: Այս մասին հայտնում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետները: Ավելի վաղ այդ ցուցանիշը գնահատվում էր 2%-ը:
Կորոնավիրուսից մահացությունը գերազանցել է գրիպից մահացությանը՝ հայտարարել է ԱՀԿ նախագահ Թեդրոս Գեբրեյեսուսը:
«Ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսից մահացությունը կազմում է մոտ 3,4%: Համեմատության համար՝ սեզոնային գրիպը սովորաբար սպանում է վարակվածների առնվազն 1%-ին»,- ասել է նա:
Փորձագետների խոսքով՝ COVID-19-ն ավելի ծանր բարդություններ է առաջացնում, քան գրիպը, քանի որ մարդկանց մոտ կորոնավիրուսի նկատմամբ դեռ իմունիտետ չի ձեւավորվել:
Սակայն ոչ բոլոր մասնագետներն են համաձայն այդ գնահատականների հետ: ԱՄՆ ինֆեկցիոն հիվանդությունների եւ ալերգիայի ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչին New England Journal of Medicine-ում իր հոդվածում գրել է, որ կորոնավիրուսից իրական մահացությունը պետք է պաշտոնականից ցածր լինի, քանի որ հիվանդության թեթեւ ընթացքի շատ դեպքեր չեն հաշվարկվում վիճակագրության մեջ: Նրա կարծիքով՝ կորոնավիրուսից մահացությունը չի գերազանցում 1%-ը:
Մասնագետները նաեւ նշում են, որ COVID-19-ից մահվան կարեւոր գործոն է տարիքը: Մահացել է 80 տարեկան պացիենտների 14,8%-ը, 70-80 տարեկան պացիենտների 8%-ը, 60-70 տարեկան 3,6%-ը, 50-60 տարեկան 1,3%-ը: Ավելի երիտասարդների համար ցուցանիշը ցածր է եղել՝ 0,2-0,4%:
Բացի այդ, քրոնիկ հիվանդությունները բարձրացնում են կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը՝ սրտանոթային հիվանդությունների դեպքում 10,5%-ով, շաքարային դիաբետի դեպքում 7,3%-ով, թոքերի քրոնիկ հիվանդության դեպքում 6,3%-ով, հիպերտոնիայի դեպքում 6%-ով, քաղցկեղի դեպքում 5,6%-ով:

Какая на самом деле смертность от коронавируса?
Глобальный уровень смертности от коронавирусной инфекции COVID-19 составляет 3,4%, как утверждают специалисты Всемирной организация здравоохранения. Ранее этот показатель оценивался в 2%.
Смертность от коронавируса превысила смертность от гриппа, заявил глава Всемирной организации здравоохранения Тедрос Гебрейесус.
«Смертность от коронавируса по всему миру составляет около 3,4%. Для сравнения, сезонный грипп обычно убивает менее 1% зараженных», — сказал он.
По словам экспертов, COVID-19 вызывает более тяжелые осложнения, чем грипп, так как у людей еще не успел выработаться иммунитет к коронавирусу.
Однако далеко не все специалисты согласны с этими оценками. Энтони Фаучи, директор Национального института аллергии и инфекционных болезней США, в статье в New England Journal of Medicine писал, что реальная смертность среди заболевших COVID-19, скорее всего, должна быть ниже официальной, ведь многие случаи легкого течения заболевания сейчас не учитываются статистикой. По его мнению, смертность от коронавируса вряд ли превышает 1%.
Специалисты также отмечают, что наиболее значительным фактором риска смерти от COVID-19 является возраст. В возрасте старше 80 лет умирали 14,8% пациентов, 70-80 лет – 8%, 60-70 лет – 3,6%, 50-60 лет – 1,3%. Для более молодых людей смертность оказалась намного ниже: от 0,2-0,4%.
Кроме того, хронические заболевания повышают риск смерти от коронавирусной инфекции: среди таких заболеваний китайские Центры контроля заболеваемости назвали сердечно-сосудистые болезни (на 10,5%), сахарный диабет (на 7,3%), хронические болезни легких (на 6,3%), гипертонию (на 6%), рак (на 5,6%).