Որքա՞ն է իրականում կորոնավիրուսից մահացության մակարդակը
COVID-19 կորոնավիրուսից մահացության գլոբալ մակարդակը կազմում է 3,4%: Այս մասին հայտնում են Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության մասնագետները: Ավելի վաղ այդ ցուցանիշը գնահատվում էր 2%-ը:
Կորոնավիրուսից մահացությունը գերազանցել է գրիպից մահացությանը՝ հայտարարել է ԱՀԿ նախագահ Թեդրոս Գեբրեյեսուսը:
«Ամբողջ աշխարհում կորոնավիրուսից մահացությունը կազմում է մոտ 3,4%: Համեմատության համար՝ սեզոնային գրիպը սովորաբար սպանում է վարակվածների առնվազն 1%-ին»,- ասել է նա:
Փորձագետների խոսքով՝ COVID-19-ն ավելի ծանր բարդություններ է առաջացնում, քան գրիպը, քանի որ մարդկանց մոտ կորոնավիրուսի նկատմամբ դեռ իմունիտետ չի ձեւավորվել:
Սակայն ոչ բոլոր մասնագետներն են համաձայն այդ գնահատականների հետ: ԱՄՆ ինֆեկցիոն հիվանդությունների եւ ալերգիայի ազգային ինստիտուտի տնօրեն Էնթոնի Ֆաուչին New England Journal of Medicine-ում իր հոդվածում գրել է, որ կորոնավիրուսից իրական մահացությունը պետք է պաշտոնականից ցածր լինի, քանի որ հիվանդության թեթեւ ընթացքի շատ դեպքեր չեն հաշվարկվում վիճակագրության մեջ: Նրա կարծիքով՝ կորոնավիրուսից մահացությունը չի գերազանցում 1%-ը:
Մասնագետները նաեւ նշում են, որ COVID-19-ից մահվան կարեւոր գործոն է տարիքը: Մահացել է 80 տարեկան պացիենտների 14,8%-ը, 70-80 տարեկան պացիենտների 8%-ը, 60-70 տարեկան 3,6%-ը, 50-60 տարեկան 1,3%-ը: Ավելի երիտասարդների համար ցուցանիշը ցածր է եղել՝ 0,2-0,4%:
Բացի այդ, քրոնիկ հիվանդությունները բարձրացնում են կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը՝ սրտանոթային հիվանդությունների դեպքում 10,5%-ով, շաքարային դիաբետի դեպքում 7,3%-ով, թոքերի քրոնիկ հիվանդության դեպքում 6,3%-ով, հիպերտոնիայի դեպքում 6%-ով, քաղցկեղի դեպքում 5,6%-ով:

What is actual death toll from coronavirus?
The death toll from coronavirus infection COVID-19 is 3.4%, according to experts from the WHO. Earlier, this indicator was estimated at 2%.
The death toll from coronavirus exceeded mortality from influenza, said WHO head, Tedros Ghebreyesus. Mortality from coronavirus worldwide is about 3.4%. Seasonal flu usually kills less than 1% of those infected, he said.
According to experts, COVID-19 causes more serious complications than the flu, as people have not yet developed immunity to coronavirus.
However, not all experts agree with these estimates. The National Institute of Allergy and Infectious Diseases director Anthony Fauci wrote in an article that the real death toll from COVID-19 is likely to be lower, as many cases of mild illness are now not taken into account by statistics. Mortality from coronavirus is unlikely to exceed 1%.
Experts also note that age is the most significant risk factor for death from COVID-19. Over the age of 80, 14.8% of patients died, 70-80 years old - 8%, 60-70 years old - 3.6%, 50-60 years old - 1.3%. Mortality was much lower for younger people: from 0.2-0.4%.
Chronic diseases increase the risk of death from coronavirus infection: among such diseases, the Chinese Center for Disease Control and Prevention named cardiovascular diseases (by 10.5%), diabetes mellitus (by 7.3%), chronic lung diseases (by 6.3 %), hypertension (6%), cancer (5.6%).