Եղանակի տաքացումն ինչպե՞ս կանդրադառնա կորոնավիրուսի տարածման վրա
Գարնանային տաքացումը կորոնավիրուսի տարածման տեմպերի վրա նկատելի ազդեցություն չի ունենա: Այսպիսի կանխատեսում է կատարել մանրէաբան եւ Նույորքյան գիտությունների ակադեմիայի անդամ Անատոլի Ալթշթեյնը:
Մասնագետը Ura.ru պարբերականի հետ զրույցում նշել է, որ նոր կորոնավիրուսի տարածումը կարող է դանդաղել ամռանը մոտենալիս: Ընդ որում՝ շնչառական հիվանդությունների համաճարակները սովորաբար տեղի են ունենում տարվա ցուրտ եղանակին, քանի որ մարդիկ ամռանը այդպիսի հիվանդությունների հանդեպ պակաս ընկալունակ են:
Մասնագետի կարծիքով՝ ինֆեկցիայի տարածման տեմպերի վրա ազդում են քաղաքացիների ինքնամեկուսացումը եւ այլ հաճելի միջոցառումներ: Դրանց առաջին արդյունքներին կարելի է սպասել շուրջ մեկ շաբաթից, նշել է Ալթշթեյնը:
«Հաջորդ շաբաթ արդեն այն մարդիկ կհայտնվեն, որոնք վարակվել են այն ժամանակ, երբ մենք ինքնամեկուսացած էինք»,- պարզաբանել է նա:

Как потепление отразится на распространении коронавируса?
Весеннее потепление не будет иметь заметного влияния на темпы распространения коронавируса. С таким прогнозом выступил вирусолог и член Нью-Йоркской академии наук Анатолий Альтштейн.
В беседе с изданием Ura.ru специалист отметил, что распространение нового коронавируса может замедлиться ближе к лету. При этом обычно эпидемии респираторных заболеваний происходят в холодное время года, так как летом люди к ним менее восприимчивы к таким заболеваниям.
По мнению специалиста, на темпы распространения инфекции повлияют самоизоляция граждан и другие принятые меры. Ожидать их первых результатов можно уже примерно через неделю, отметил Альтштейн.
«На следующей неделе уже пойдут люди, которые заражались в то время, когда мы самоизолировались», — объяснил он.