Եթե կորոնավիրուսի տարածումը չճնշվի, բացառված չէ, որ օրական կլինի 120-200 մահ, 70-ի փոխարեն. նախարար
Հայաստանում անցյալ տարի ամեն օր գրանցվել է մոտ 75 մահ (բոլոր պատճառներով), իսկ այս տարի՝ մոտ 69: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը:
Նրա խոսքով՝ երկրում ընդհանուր մահացության փոքր-ինչ նվազումը կապված է այն բանի հետ, որ կարանտինային միջոցառումների շնորհիվ փողոցներում մեքենաներն ու տրանսպորտային միջոցներն ավելի փոքրաթիվ են, ինչի հետեւանքով դրանց պատճառով վնասվածքների եւ մահվան դեպքերը ավելի քիչ են անցյալ տարվա համեմատությամբ:
Երկրում գործնականում չեն գրանցվում նաեւ ՍՇՎ դեպքեր (կորոնավիրուսային ինֆեկցիայից բացի), եւ սա նույնպես կարող է կապված լինել կարանտինային միջոցառումների հետ:
Այս ամենը, սակայն, չի նշանակում, որ հիմա կարելի է չանհանգստանալ եւ ոչինչ չանել. անհրաժեշտ է հնարավոր ամեն ինչ անել կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի տարածումը կանխարգելելու համար, որպեսզի Հայաստանում մահացությունը չաճի, ինչպես եղավ Իտալիայում, Իսպանիայում եւ մի շարք այլ երկրներում:
«Մենք պետք է պահպանենք եղած արդյունքները, որ մեզ մոտ չլինի այնպիսի իրավիճակ, ինչպես Իսպանիայում կամ Իտալիայում, որտեղ ամենօրյա մահերը 50-ով ավելացել էին՝ միջին ցուցանիշի համեմատ: Մեզ մոտ կարող է լինել օրական 120-150-200 մահ, եւ այսպիսի սցենարը բացառված չէ, եթե չկարողանանք ինֆեկցիայի տարածումը ճնշել», - ասաց նախարարը:

Armenia health minister: There may be more deaths from COVID-19 per day
Last year, Armenia reported about 75 deaths every day (for all reasons), and this year — about 69. This is what Minister of Health of Armenia Arsen Torosyan told reporters today.
According to him, the somewhat reduction of the mortality rate is due to the fact that there are fewer vehicles on the streets due to the lockdown, which is the reason why there are fewer injuries and deaths compared with last year. Torosyan added that this doesn’t mean that people can be at ease and that it is necessary to do everything possible to prevent the spread of the coronavirus so that the number of deaths doesn’t rise in Armenia, as it did in Italy, Spain and several other countries.
“If we don’t maintain the results we have, we might have 120-200 deaths per day, and this is a possible scenario, if we fail to repress the spread of the coronavirus,” he said.