«Լռելյայն» COVID-19-ն ավելի հաճախ է հանդիպում, քան նախկինում կարծում էին
Ըստ նոր հետազոտությունների՝ կորոնավիրուսով անախտանիշ մարդկանց թվի գնահատումը ենթադրում է, որ «լռելյայն» COVID-19-ն ավելի հաճախ է հանդիպում, քան նախկինում կարծում էին, հայտնում է news.yahoo.com-ը:
JAMA Network Open-ում հրապարակված առաջին հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Ուհանում դեպքերի 42 տոկոսն անախտանիշ է եղել: Thorax-ում հրապարակված երկրորդ հետազոտությամբ հայտնաբերվել է անախտանիշ դեպքերի ավելի մեծ հաճախություն՝ զբոսանավով Անտարկտիկա շրջագայության դեպքերի 81 տոկոսը:
Ուհանի վերաբերյալ հետազոտության մեջ հետազոտվել է COVID-19-ի դրական արդյունքով մարդկանց 78 տոկոսը, եւ պարզվել է, որ 33 մարդու մոտ ախտանիշներ չեն եղել: Այս պացիենտներն ավելի հաճախ եղել են 20-ից մինչեւ 30 տարեկան կամ 40-ին մոտ կանայք:
Մինչդեռ երկրորդ հետազոտությամբ հետազոտվել է զբոսանավում 217 մարդ, որոնք ուղեւորվում էին Անտարկտիկա: Նավը ափից հեռացել էր մարտի կեսին, այն բանից անմիջապես հետո, երբ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը կորոնավիրուսը համավարակ էր հայտարարել:
Նավի վրա առաջին դեպքը գրանցվել էր երթուղին սկսելուց հետո 8 օր անց: Հաջորդ 2 շաբաթվա ընթացքում 8 մարդու նավից պետք է տարհանեին, քանի որ նրանք հիվանդացել էին:
Նավում մնացած 217 մարդկանց COVID-19-ի ախտորոշման թեստ են կատարել: Պարզվել էր, որ վարակված է կեսից ավելին (59 տոկոսը), բայց այս պացինետներից միայն 19 տոկոսի մոտ կային ախտանիշներ: Մնացած 81 տոկոսն անախտանիշ էր:
«Մարդկանցից շատերը մինչեւ հիմա այդպես էլ չեն հասկանում, որ անախտանիշ դեպքերը կարող են նույնքան տարածված լինել, եւ նրանք հարց են տալիս՝ ինչո՞ւ են ստիպված դիմակ կրել, եթե իրենց լավ են զգում, կամ ինչո՞ւ պետք է իրենք սոցիալական հեռավորություն պահպանեն»,- նշել է Նեշվիլի Վանդերբիլտի համալսարանի Բժշկական կենտրոնի ինֆեկցիոն հիվանդությունների հարցերով փորձագետ, բժիշկ Ուիլյամ Շաֆները:
«Սոսկ արտաշնչելը կարող է վիրուսային մասնիկներ ուղարկել»,- ասել է Շաֆները:
Սակայն Չինաստանում անցկացված հետազոտության մեջ նշվում էր, որ անախտանիշ հիվանդները չեն կարող վիրուսն այնքան երկար տարածել, ինչպես անում են ախտանիշներով պացիենտները: Ուհանի համալսարանի Չժունան հիվանդանոցից հետազոտողները հայտնաբերել են, որ անախտանիշ պացիենտները վիրուսն արտազատում են 8 օր, իսկ ախտանիշներով հիվանդները՝ 19 օր:
Այդուհանդերձ, COVID-19-ի անախտանիշ դեպքերը խնդիր են մնում:
«Սա անչափ կարեւոր է, որովհետեւ դուք տեսականորեն կարող եք ինֆեկցիան տարածել, քանի որ վիրուսն անչափ վարակիչ է»,- ասել է ԱՄՆ Մինեսոտա նահանգի Ռոչեսթերի Մայո կլինիկայի ինֆեկցիոն հիվանդությունների մասնագետ, բժիշկ Ադիտյա Շահը:

«Молчаливый» COVID-19 встречается гораздо чаще, чем считалось ранее
Согласно новым исследованиям, оценки числа бессимптомных людей с коронавирусом предполагают, что «молчаливый» COVID-19 встречается гораздо чаще, чем считалось ранее, сообщает news.yahoo.com.
Первое исследование, опубликованное в JAMA Network Open, показало, что 42% случаев в Ухане, были бессимптомными. Второе исследование, опубликованное в Thorax, выявило гораздо большую частоту бессимптомных случаев  -  81 процент случаев в круизе в Антарктику.
В исследовании по Уханю было обследовано 78% с положительным результатом на COVID-19, и выяснилось, что у 33 человек не было симптомов. Эти пациенты чаще были женщинами в возрасте от 20 до 30 лет или ближе к 40 годам.
Между тем, второе исследование, изучило  217 человек в круизе, направляющемся в Антарктику. Корабль отплыл в середине марта, сразу после того, как Всемирная организация здравоохранения объявила коронавирус пандемией.
Первый случай на борту был зарегистрирован через восемь дней после начала рейса. В течение следующих двух недель восемь человек должны были эвакуировать с корабля, потому что они заболели.
Все 217 человек, которые остались на борту, были проверены на COVID-19. Более половины (59%) оказались заражены, но только у 19% этих пациентов были симптомы. Остальные 81% были без симптомов.
«Многие люди до сих пор не понимают, что бессимптомные случаи могут быть столь  распространенными, и они задаются вопросом, почему им приходится носить маску, если  они чувствуют себя хорошо, или почему они должны соблюдать социальную дистанцию», - отметил доктор Уильям Шаффнер, эксперт по инфекционным заболеваниям в Медицинском центре Университета Вандербильта в Нэшвилле.
«Просто выдох может посылать вирусные частицы», - сказал Шаффнер.
Однако в исследовании, проведенном в Китае, отмечалось, что бессимптомные  больные  не могут распространять вирус так долго, как это делают пациенты с симптомами. Исследователи из больницы Чжуннань Университета Ухань обнаружили, что пациенты без симптомов выделяют вирус в течение восьми дней, а больные с симптомами 19 дней.
Тем не менее, бессимптомные случаи COVID-19 остаются проблемой.
«Это очень важно, потому что теоретически вы можете распространять инфекцию, потому что вирус очень заразен», - сказал доктор Адитья Шах, специалист по инфекционным заболеваниям в клинике Майо в Рочестере, штат Миннесота.