Ուժային մարզումներն օգտակար են լյարդի ցիռոզով պացիենտների համար. գիտնականներ
Շաբաթական երեք անգամ ուժային մարզումները սպիտակուցային հավելումների համակցությամբ բերում են լյարդի ցիռոզով պացիենտների մկանների աճի եւ ուժեղացման: Այսպիսի եզրակացության են հանգել Օրհուսի համալսարանի գիտնականները:
«Մեր մարզումային նախագիծը ցույց է տվել, որ ուժային մարզումները եւ սպիտակուցային հավելումները կարող են խախտել արատավոր շրջանակը եւ վերականգնել ծանր ախտորոշմամբ պացիենտների մկանները»,- նշել է Օրհուսի համալսարանից հետազոտական խմբի անդամ Լուիզա Աամանը:
Հետազոտությունը, որը նրանք անցկացրել են գործընկերների հետ, տեւել է 12 շաբաթ, դրան մասնակցել է ցիռոզով 39 պացիենտ: Պացիենտների մի մասը շաբաթական 3 անգամ մեկ ժամ զբաղվել է ուժային մարզումներով, իսկ մնացյալը եղել են հսկիչ խմբում: Ընդ որում՝ երկու խումբն էլ նույն ժամանակահատվածում ստացել է դիետոլոգի հանձնարարականներ եւ սպիտակուցային հավելումներ: Ամբողջ ֆիզիկական ակտիվությունը եւ սպիտակուցների գործածումը գրանցվել է օրագրերում:
«Խումբը, որը մարզվել է, ուժային մարզումների 12 շաբաթում մեծացրել է ինչպես մկանային ուժը, այնպես էլ մկանների ծավալը: Դրանից բացի, բարելավվել են այդ մասնակիցների ֆունկցիոնալ հնարավորությունները, ինչը դյուրացրել է առօրյա կյանքը»,- նշել է Աամանը:

Силовые тренировки полезны пациентам с циррозом печени – ученые
Силовые тренировки трижды в неделю в сочетании с белковыми добавками приводят к росту и усилению мышц у пациентов с циррозом печени. К такому выводу пришли ученые из Орхусского университета.
«Наш тренировочный проект продемонстрировал, что силовые тренировки и белковые добавки могут разорвать порочный круг и восстановить мышцы пациентов с тяжелым диагнозом», - отметила Луиза Ааманн из Орхусского университета, член исследовательской группы.
Исследование, которое они провели с коллегами, продлилось 12 недель, и в нем участвовали 39 пациентов с циррозом. Часть пациентов занималась силовыми тренировками один час три раза в неделю, а остальные были контрольной группой. Обе при этом получали рекомендации от диетолога и белковые добавки в течение того же срока. Вся физическая активность и потребление белка регистрировались в дневниках.
«Группа, которая тренировалась, увеличила как мышечную силу, так объем мышц за 12 недель силовых тренировок. Кроме того, улучшились функциональные возможности данных участников, что облегчало повседневную жизнь», - отметила Ааманн.