Որքանո՞վ անվտանգ է սպորտով զբաղվել ֆիթնես-կենտրոններում համավարակի պայմաններում
Օսլոյի համալսարանից նորվեգացի գիտնականները կառավարության նախաձեռնությամբ ստուգել են, թե որքանով է անվտանգ զբաղվել սպորտով ֆիթնես-կենտրոններում համավարակի պայմաններում: Հետազոտության արդյունքները ավելի քան հուսադրող էին եւ առիթ էին հանդիսացել երկրում մարզասրահները բացելու համար:
Մարտին կորոնավիրուսի տարածումը կանխելու նպատակով Նորվեգիան փակել էր բոլոր մարզասրահներն ու ֆիթնես-կենտրոնները, պատմում է New York Times-ը: Այդպես էին վարվել բազմաթիվ երկրներում, սակայն միայն Նորվեգիանում էին որոշել պարզել, թե որքանով էր այդ քայլը հիմնավորված: Կառավարության պատվերով գիտնականներն անցկացրել են ծավալուն ռանդոմացված հետազոտություն պարզելու, թե կարելի է արդյոք խուսափել վարակվելուց մարզասրահում անվտանգության կանոնները պահմանելու դեպքում: Այդ հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են MedRxiv.org կայքում:
Medportal-ի հաղորդմամբ՝ մայիսի 22-ին Օսլոյի 5 ֆիթնես-կենտրոններում մեկնարկած հետազոտության մեջ մասնակցել է 18-64 տարեկան 3764 մարդ: Նրանցից ոչ մեկը չուներ քրոնիկական հիվանդություն: Մասնակիցների կեսը՝ 1896 կամավոր, վերադարձել է մարզասրահ մարզվելու՝ պրոֆիլակտիկ կանոնները խստորեն պահպանելով. նրանք պետք է լվանային ձեռքերը, պահպանեին սոցիալական հեռավորություն 3 ֆուտ տարածության վրա (շուրջ 1 մետր) հատակին վարժություններ կատարելիս եւ 6 ֆուտ (ավելի քան 1.8 մետր) խմբակային պարապմունքների համար նախատեսված սրահներում: Նրանցից յուրաքանչյուրն ուներ անհատական դարակ հանդերձասրահներում, սակայն չէր կարող օգտվել լոգասենյակից եւ շոգեբաղնիքից: Ընդ որում՝ գիտափորձի մասնակիցները չպետք է կրեին դիմակներ: Կամավորների մյուս կեսն ընդգրկված էր ստուգիչ խմբում արդյունքները համեմատելու համար:
Հետազոտության 2 շաբաթվա ընթացքում մասնակիցների 79.5 տոկոսն այցելել է մարզասրահ առնվազն մեկ անգամ, եւս 38.4 տոկոսը մարզվել է ավելի քան 6 անգամ:
Հունիսի սկզբին գիտնականները գնահատել էին Օսլոյում հիվանդացության մակարդակը եւ կորոնավիրուսի թեստ վերցրել հետազոտության բոլոր մասնակիցներից՝ ներառյալ մարզասրահների աշխատակիցները: Հետազոտության ընթացքում քաղաքում ախտորոշվել է  COVID-19-ի 207 նոր դեպք: Ինչ վերաբերում է հետազոտության մասնակիցներին, կորոնավիրուս էր հայտնաբերվել նրանցից մեկի մոտ, ընդ որում՝ վարակը նրա մոտ հայտնաբերվել էր նախքան մարզասրահ հաճախելը:
Չնայած հրապարակված հետազոտությունը դեռեւս գրախոսության չի ենթարկվել՝ դրա հիման վրա Նորվեգիայի կառավարությունը կարգադրել է բացել մարզասրահներն ամբողջ երկրում այս շաբաթ: Նկարագրված բոլոր կանխարգելիչ միջոցները սահմանվել են՝ որպես պարտադիր. ֆիթնես-կենտրոնների այցելուները պետք է լվանան ձեռքերը, պահպանեն սոցիալական հեռավորությունը եւ չօգտվեն լոգասենյակներից ու շոգեբաղնիքից:

Насколько безопасно заниматься спортом в фитнес-центрах в условиях пандемии?
Норвежские ученые из Университета Осло (University of Oslo) по инициативе правительства проверили, насколько безопасно заниматься спортом в фитнес-центрах в условиях пандемии. Результаты исследования оказались более чем обнадеживающими и стали поводом для открытия тренажерных залов в стране.
В марте в целях предотвращения распространения коронавируса Норвегия закрыла все спортзалы и фитнес-центры, рассказывает New York Times. Так поступили во многих странах, однако лишь в Норвегии решили выяснить, насколько этот шаг был обоснован. По заказу правительства Норвегии ученые провели масштабное рандомизированное исследование чтобы узнать, можно ли избежать заражения в спортзале при соблюдении мер предосторожности. Результаты этого исследования они опубликовали на сайте препринтов MedRxiv.
Как сообщает Medportal, в исследовании, которое началось 22 мая в пяти фитнес-центрах Осло, приняли участие 3764 человек в возрасте от 18 до 64 лет. Ни у кого из них не было хронических заболеваний. Половина участников — 1896 добровольцев, — вернулись к тренировкам в спортзале с соблюдением строгих профилактических мер: они должны были мыть руки, соблюдать социальную дистанцию на расстоянии 3 футов (около метра) во время упражнений на полу и 6 футов (чуть более 1,8 метров) в залах для групповых занятий. Каждый из них пользовался индивидуальным шкафчиком в раздевалках, но не имел доступа к душевой и сауне. При этом участники эксперимента не должны были носить маски. Другая половина добровольцев была включена в контрольную группу для сравнения результатов.
В течение 2 недель исследования 79,5% участников посетили спортзал минимум один раз, еще 38,4% тренировались более 6 раз.
В начале июня ученые оценили уровень заболеваемости в Осло и протестировали всех участников исследования на коронавирус, включая сотрудников спортзалов. За исследуемый период в городе было диагностировано 207 новых случаев COVID-19. Что касается участников исследования, коронавирус был выявлен только у одного из них, причем инфекция у него была обнаружена до посещения тренажерного зала.
Хотя опубликованное исследование еще не было отрецензировано, на его основании правительство Норвегии распорядилось открыть тренажерные залы по всей стране на этой неделе. Все описанные профилактические меры были взяты на вооружение: посетители фитнес-центров обязаны мыть руки, соблюдать социальную дистанцию и не пользоваться душевыми и саунами.