Շաքար պարունակող ոչ բոլոր մթերքներն են մեծացնում նյութափոխանակության համախտանիշի ռիսկը․ հետազոտություն
15 հուլիսի, 2020  19:33
Շաքար պարունակող ոչ բոլոր մթերքներն են մեծացնում նյութափոխանակության համախտանիշի զարգացման ռիսկը: Այս մասին նշվում է JAMA Network Open ամսագրում հրապարակված նոր հետազոտության մեջ:
Ժիլա Սեմնանի-Ազադը Տորոնտոյի համալսարանից եւ նրա գործընկերները 49591 մարդու մասնակցությամբ 13 հետազոտության մետաանալիզ են անցկացրել։ Գիտնականներն անբարենպաստ գծային կախվածություն չափաքանակ-ազդեցություն են հայտնաբերել շաքարով քաղցրեցված ըմպելիքների համար, L-նման ասոցացիա չափաքանակ-պատասխան՝ յոգուրտի եւ մրգերի համար եւ U-նման կապ չափաքանակ-պատասխան մրգահյութերի համար (խառնված եւ 100 տոկոսանոց):
Սակայն շաքարով քաղցրեցված ըմպելիքների եւ նյութափոխանակության համախտանիշի միջեւ անբարենպաստ կապը չի տարածվում ֆրուկտոզա պարունակող այլ սննդի աղբյուրների, այդ թվում՝ յոգուրտի, մրգերի, 100 տոկոս մրգահյութի եւ խառված մրգահյութի վրա:
«Որոշ սննդամթերքների փոքր օգտակար ազդեցությունը կարող է առաջանալ ֆրուկտոզայի ընդունման կատալիտիկ չափաքանակներից: Կարեւոր է սննդային կոմպոզիցիան: Շաքար պարունակող խմիչքներն օգտակար սննդանյութեր չեն պարունակում եւ ֆրուկտոզա պարունակող շաքարի չվերահսկվող աղբյուր են առաջարկում, մինչդեռ այլ մթերքները (օրինակ՝ յոգուրտը) սննդանյութեր են պարունակում, որոնք տարբեր են շաքարներից (օրինակ՝ պոլիֆենոլներ, հանքանյութեր եւ մանրաթելեր), կարող են հաղթահարել վնասը շաքարի ավելացումից»,- գրում են հետազոտության հեղինակները:

Не все содержащие сахар продукты повышают риск метаболического синдрома – исследование
Далеко не все продукты, содержащие сахар, повышают риск развития метаболического синдрома. Об этом говорится в новом исследовании, опубликованном в журнале JAMA Network Open.
Жила Семнани-Азад из Университета Торонто и коллеги провели систематический обзор и метаанализ 13 проспективных исследований с участием 49 591 человек. Ученые обнаружили неблагоприятную линейную зависимость доза-эффект для напитков, подслащенных сахаром, L-образную ассоциацию доза-ответ для йогурта и фруктов и U-образную связь доза-ответ при умеренных дозах для фруктовых соков (смешанных и 100%-ых).
Однако неблагоприятная связь между подслащенным сахаром напитками и метаболическим синдромом не распространяется на другие пищевые источники, содержащие фруктозу, в том числе йогурт, фрукты, 100-процентный фруктовый сок и смешанный фруктовый сок.
«Небольшие полезные эффекты некоторых пищевых продуктов могут быть вызваны каталитическими дозами потребления фруктозы. Важна пищевая композиция. Напитки, содержащие сахар, не содержат полезных питательных веществ и предлагают неконтролируемый источник сахара, содержащего фруктозу, тогда как в другие продукты питания (например, йогурт), содержат питательные вещества, отличные от сахаров (например, полифенолы, минералы и клетчатка), могут преодолеть вред от добавления сахара», - пишут авторы исследования.