Կորոնավիրուսի տարածումը. ո՞ր եղանակին է ավելանում հազի եւ փռշտոցի «խոցման շառավիղը»
1-2 մետր հեռավորություն պահպանումը գուցե բավարար չէ կորոնավիրուսային ինֆեկցիաներից պաշտպանվելու համար, քանի որ որոշ իրավիճակներում վիրուս պարունակող փոքրիկ կաթիլների «խոցման շառավիղը» շատ ավելի մեծ է: Վարակի տարածման վրա եղանակային գործոնների ազդեցությանը նվիրված նոր հետազոտությունը հրապարակվել է Physics of Fluids ամսագրում։
Երբ մարդը հազում կամ փռշտում է, նրա շնչառական տրակտից մանր կաթիլներ են դուրս թռնում, որոնք կարող են հիվանդություն առաջացնող վիրուսներ պարունակել, այդ թվում՝ SARS-CoV-2: Ֆիզիկոսների միջազգային խումբը պարզել է, որ այս կաթիլների տարածման լավագույն պայմանները ստեղծվում են զով եղանակին եւ բարձր խոնավության պայմաններում, հայտնում է Medportal-ը։
Հասկանալու համար, թե ինչպես են եղանակային պայմաններն ազդում վիրուսի տարածման վրա, գիտնականները հատուկ մաթեմատիկական մոդելներ են մշակել: Կալիֆորնիայի համալսարանից ստացված մամուլի հաղորդագրության համաձայն՝ հետազոտությունը ցույց է տվել, որ 35 °C- եւ 40 տոկոս հարաբերական խոնավության պայմաններում հիվանդ մարդու շնչուղիներից կաթիլը կարող է «թռնել» գրեթե 2․5 մետր: Եվ 5° աստիճանի եւ 80 տոկոսխոնավության պայմաններում այս հեռավորությունն ավելի քան 3․5 մ կլինի:
Ընդ որում, առավել վտանգավոր են միջին չափի կաթիլները (14-48 միկրոն): Ավելի մանրները կարող են արագ գոլորշիանալ, իսկ մեծերը երկար են մնում օդում եւ արագ ընկնում են, ընդգծում են հետազոտողները:
Հետազոտության հեղինակները կարծում են, որ սա դիմակներ կրելու անհրաժեշտության եւս մեկ ապացույց է, որոնք արդյունավետորեն կանգնեցնում են «առավել վտանգավոր» չափի կաթիլները: Նոր տվյալները նաեւ շեշտում են, որ 1-2 մետր հեռավորության պահպանումը բավարար միջոց չէ օդակաթիլային վարակների կանխարգելման համար:

Распространение коронавируса: При какой погоде «радиус поражения» у кашля и чихания увеличивается?
Соблюдение дистанции 1-2 метра может быть недостаточно для защиты от заражения коронавирусом, так как в некоторых ситуациях «радиус поражения» мелких капель, содержащих вирус, бывает намного больше. Новое исследование, посвященное влиянию погодных факторов на распространение инфекции, опубликовано в журнале Physics of Fluids.
Когда человек кашляет или чихает, из его респираторного тракта вырываются мелкие капли, в которых могут содержаться болезнетворные вирусы, в том числе, SARS-CoV-2. Международная группа физиков выяснила, что лучшие условия для распространения этих капель создаются при прохладной погоде и высокой влажности, сообщает Medportal.
Чтобы разобраться в том, как погодные условия влияют на распространение вируса, ученые разработали специальные математические модели. Согласно пресс-релизу Калифонийского университета, исследование показало, что при температуре 35°Цельсия и относительной влажности 40% капелька из респираторного тракта больного человека может «уйти» почти на 2,5 метров. А при температуре 5° и влажность 80% это расстояние станет более 3,5 метров.
При этом наибольшую опасность представляют капли среднего размера (14-48 микрон). Более мелкие могут испаряться за доли секунд, а крупные не задерживаются надолго в воздухе и быстро падают, подчеркнули исследователи.
Авторы исследования считают, что это еще одно доказательство необходимости ношения масок, которые эффективно останавливают капли «самого опасного» размера. Также новые данные подчеркивают, что соблюдения рекомендаций дистанции в 1-2 метра – недостаточная мера для предупреждения воздушно-капельных инфекций.