Կոֆեինը կարող է վտանգավոր լինել հղի կանանց համար
Կոֆեինը կարող է վտանգավոր լինել հղի կանանց համար: Այս մասին վկայում են Ռեյկյավիկի համալսարանից պրոֆեսոր Ջեք Ջեյմսի հետազոտության արդյունքները, գրում է Sky News-ը:
Այսօր մասնագետները հղիներին եւ նրանց, ովքեր պլանավորում են երեխա ունենալ, խորհուրդ են տալիս օգտագործել օրական 200 միլիգրամ կոֆեին: Սակայն պրոֆեսոր Ջեյմսը եզրակացության է եկել, որ կոֆեինը զգալիորեն մեծացնում է հղիության ոչ բարենպաստ ելքի ռիկսը:
Նրա խոսքով՝ կոֆեինը կարող է հանգեցնել մեռելածնության, վիժման եւ նորածնի ոչ բավարար քաշի:
Թագավորական քոլեջի ներկայացուցիչ եւ մանկաբարձ Դագնի Ռաջասինգհամը համաձայնել է, որ հղիության ժամանակ կոֆեինի օգտագործումը պետք է սահմանափակել, սակայն նա կարծիք է հայտնել, որ լրիվ բացառման անհրաժեշտություն չկա:
Հիշեցնենք, որ կոֆեին է պարունակվում ոչ միայն սուրճի մեջ, այլ նաեւ թեյի, շոկոլադի, էներգետիկ ըմպելիքների, ոչ ալկոհոլային խմիչքների, ինչպես նաեւ մրսածության դեմ որոշ դեղերի մեջ:

Caffeine can be dangerous for pregnant women
Caffeine can be dangerous for pregnant women, Sky News reported referring to a study by Professor Jack James of Reykjavik University in Iceland.
Today experts recommend that pregnant women and those planning to conceive a child consume no more than 200 milligrams of caffeine per day. However, Professor James concluded from his research that caffeine significantly increases the risk of adverse pregnancy outcomes.
According to the specialist, the use of caffeine can lead to stillbirth, miscarriage, and underweight newborns. Besides, there is an increased risk of having a baby with acute leukemia or a tendency to obesity and overweight with caffeine. Therefore, the specialist advises pregnant women and women planning a pregnancy to refrain from drinking caffeine altogether.
Consultant obstetrician and representative of the Royal College of Obstetricians and Gynecologists Daghni Rajasingham agreed that caffeine intake during pregnancy should be cut, but she believes that it is not necessary to eliminate it completely.