Ինչպես սննդակարգում բանջարեղենը կարող է ազդել 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման ռիսկի վրա
Ձեր սննդակարգում բանջարեղենի քանակի նույնիսկ փոքր աճը կարող է մեծ օգուտ բերել առողջությանը եւ նվազեցնել 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման ռիսկը: Այս մասին ասվում է The BMJ ամսագրում հրապարակված երկու հետազոտություններում:
Առաջին ուսումնասիրության ընթացքում գիտնականների միջազգային մեծ խումբը վերլուծել է արյան մեջ վիտամին C-ի եւ կարոտինոիդների (պայծառ գունավոր բանջարեղենի եւ մրգերի մեջ առկա պիգմենտներ) կապը 2 տիպի շաքարախտի զարգացման ռիսկի հետ: Ըստ գիտնականների՝ արյան մեջ վիտամին C-ի եւ կարոտինոիդների կոնցենտրացիայի վերաբերյալ տվյալները շատ ավելի ճշգրիտ են արտացոլում մարդկանց կողմից բանջարեղենի եւ մրգերի օգտագործման իրական մակարդակը, քան սննդի մասին հարցումների արդյունքում ստացված տեղեկատվությունը:
Նույնիսկ այն բանից հետո, երբ հետազոտողները հաշվի են առել մի շարք գործոններ, որոնք կարող են ազդել շաքարախտի ռիսկի վրա, պարզվել է, որ որքան բարձր է արյան մեջ վիտամին C-ի եւ կարոտինոիդների մակարդակը, այնքան ցածր է 2-րդ տիպի շաքարախտի զարգացման հավանականությունը:
Գիտնականները նույն բանն են պարզել «կենսամարկերային կոմպլեքս միավորի» (ցուցանիշ, որը կազմում է արյան մեջ վիտամին C-ի եւ կարոտինոիդների մակարդակների հանրագումարը) եւ շաքարախտի ռիսկի մասին՝ որքան բարձր է ընդհանուր միավորը, այնքան ցածր է հիվանդության զարգացման հավանականությունը:
Համեմատած նրանց հետ, ում մոտ կենսամարկերային կոմպլեքս միավորը նվազագույն է, բնակչության թոփ 20%-ի մոտ շաքարախտի ռիսկը 50%-ով ցածր է: Հետազոտողները հաշվարկել են, որ օրական յուրաքանչյուր 66 գրամ լրացուցիչ բանջարեղենն ու միրգը կապված են 2-րդ տիպի շաքարախտի ռիսկի 25%-ով նվազման հետ:
Երկրորդ ուսումնասիրության հեղինակները վերլուծել են շաքարախտի եւ հացահատիկի օգտագործման մակարդակի կապերը: Հարվարդի համալսարանի (ԱՄՆ) հետազոտողները պարզել են, որ այն մարդկանց մոտ, ովքեր օգտագործում են առավելագույն քանակությամբ հացահատիկային մթերքներ, 2-րդ տիպի շաքարախտի վտանգը 29%-ով ցածր է, քան նրանց մոտ, ովքեր նման մթերքներ համարյա չեն ուտում:
Օրինակ, նրանք, ովքեր ամեն օր հացահատիկային մշակաբույսերով են նախաճաշում, շաքարախտի ռիսկը 19%-ով ցածր է, քան նրանց մոտ, ովքեր այդ մշակաբույսերը օգտագործում ամսական մեկ անգամից պակաս: Հացահատիկային հացի համար այս համեմատական ռիսկը նվազում է 21%-ով: Նրանք, ովքեր շաբաթական առնվազն երկու անգամ ամբողջական հատիկներով վարսակի շիլա են ուտում, նույնպես ունեն 21% ցածր շաքարախտի ռիսկ, համեմատած նրանց հետ, ովքեր այս շիլան ուտում են ամիսը մեկ անգամից քիչ:
Հետազոտության արդյունքում պարզվել է, որ շաբաթական առնվազն 2 անգամ սննդի մեջ թեփ ավելացնելը շաքարախտի հավանականությունը նվազեցնում է 15%-ով, իսկ նույն հաճախականությամբ շագանակագույն բրնձի եւ ցորենի ածիկի օգտագործումը՝ 12%-ով։
Հետաքրքիր է, որ ըստ ուսումնասիրության տվյալների, թվարկված ամբողջական ձավարեղենը օրական երկու անգամից ավելի ուտելը իմաստ չունի, քանի որ այս շեմը գերազանցելու դեպքում շաքարախտի համեմատական ռիսկի ցուցանիշները դադարում են նվազել:
Երկու ուսումնասիրություններն էլ ցույց են տվել, որ արդյունքները եւս մեկ անգամ հաստատում են այն կարծիքը, որ բանջարեղենը, մրգերը եւ հացահատիկային մթերքները պարտադիր պետք է լինեն ամենօրյա սննդակարգի մեջ՝ ուղղված 2-րդ տիպի շաքարախտի կանխարգելմանը:

Как овощи в рационе могут повлиять на риск развития диабета 2-го типа?
Даже небольшое увеличение количества овощей в рационе может принести большую пользу для здоровья и снизить риск развития диабета 2 типа. Об этом говорится в двух исследованиях, опубликованных в журнале The BMJ.
В ходе первого из исследований большая международная группа ученых проанализировала связь между уровнем витамина С и каротиноидов (пигментов, присутствующих в ярко окрашенных овощах и фруктах) в крови и риском развития диабета 2-го типа. По словам ученых, данные о концентрации витамина С и каротиноидов в крови гораздо точнее отражают реальный уровень потребления людьми овощей и фруктов, чем сведения о питании, полученные в ходе опросов.
Даже после того, как исследователи приняли во внимание разнообразные факторы, которые могут повлиять на риск диабета, оказалось, что чем выше уровень витамина С и каротиноидов в крови, тем ниже шансы заболеть диабетом 2-го типа.
То же самое ученые выяснили и касательно «комплексного биомаркерного балла» (это показатель, представляющий собой сумму уровней витамина С и каротиноидов в крови) и риска диабета: чем выше суммарный балл, тем ниже вероятность развития болезни.
По сравнению с теми, у кого комплексный биомаркерный балл минимален, у 20% населения, входящих в топ по этому показателю, риск диабета снижен на 50%. Исследователи рассчитали, что каждые 66 граммов дополнительных овощей и фруктов в день связаны с 25%-ным снижением риска диабета 2-го типа.
Авторы второго исследования проанализировали связи между диабетом и уровнем потребления цельнозерновых продуктов. Исследователи из Гарвардского университета (США) выяснили, что у людей, употребляющих максимальное количество цельнозерновых продуктов, риск диабета 2-го типа на 29% ниже, чем у тех, кто такие продукты почти не ест.
Например, у тех, кто ежедневно завтракает цельнозерновыми хлопьями, риск диабета на 19% ниже, чем у тех, кто ест такие хлопья реже, чем раз в месяц. Для хлеба с цельносмолотым зерном такой сравнительный риск снижен на 21%. У тех, кто ест кашу из цельнозерновых овсяных хлопьев не менее двух раз в неделю, риск диабета также снижен на 21% по сравнению с теми, кто такую кашу ест реже чем раз в месяц.
Исследование показало, что добавление в пищу отрубей не менее 2 раз в неделю снижает риск развития диабета на 15%, а потребление с той же частотой бурого риса и зародышей пшеницы — на 12%.
Интересно, что, согласно данным исследования, есть перечисленные цельнозерновые продукты чаще чем дважды в день не имеет смысла, так как при превышении этого порога показатели сравнительного риска диабета выходят на плато и перестают снижаться.
Оба исследования показали, что полученные результаты еще раз подтверждают верность действующих рекомендаций, согласно которым овощи, фрукты и цельнозерновые продукты обязательно должны быть частью ежедневного рациона, направленного на профилактику диабета 2-го типа.