Կորոնավիրուսի համավարակը մեղավոր է ճարպակալմամբ մարդկանց թվի աճի համար
Կորոնավիրուսի համավարակի պատճառով աշխարհը կարող է բախվել ճարպակալման գլոբալ համաճարակի: Այսպիսի հայտարարությամբ են հանդես եկել ՄԱԿ-ի փորձագետները, հաղորդում է Bloomberg-ը:
Համավարակը, մասնագետների կարծիքով, շատ մարդկանց զրկել է եկամուտներից եւ ստիպել է նրանց սկսել խնայել առողջ սննդի համար ծախսվող գումարները: ՄԱԿ-ի հաշվարկներով` այսօր շուրջ 3 միլիարդ մարդ չի կարող իրեն թույլ տալ առողջ սնունդ օգտագործել: Սա բացասաբար է ազդում ինչպես առողջության, այնպես էլ մարդկանց քաշի վրա:
ՄԱԿ-ում կարծում են, որ համավարակը կարող է հանգեցնել ճարպակալման գլոբալ համաճարակի, ինչպես նաեւ հաջորդ տասնամյակում տարեկան 1,3 տրիլիոն դոլարով ավելացնել առողջապահական ծախսերը:
Կոպենհագենի եւ Օրհուսի համալսարանների (Դանիա) գիտնականները նույնպես կարծում են, որ համավարակը կարող է հանգեցնել ճարպակալման իրական համաճարակի: Եվ խնդիրը ոչ միայն բարձր կալորիականությամբ էժան մթերքներն են, այլ նաեւ այն փաստը, որ մարդիկ սկսել են ավելի քիչ շարժվել եւ ավելի քիչ մարզվել:
Սակայն խնդիրն այն է, որ ճարպակալումը ռիսկի լուրջ գործոն է մի շարք հիվանդությունների, այդ թվում՝ կորոնավիրուսի վարակի բարդությունների զարգացման համար: COVID-19-ով հիվանդների համար ճարպակալումը ռիսկի ավելի վտանգավոր գործոն է, քան քաղցկեղը: Նույնիսկ երիտասարդների համար ճարպակալումը ռիսկի լուրջ գործոն է համարվում:

Пандемию коронавируса обвинили в увеличении числа людей с ожирением
Из-за пандемии коронавирусной инфекции мир может столкнуться с глобальной пандемией ожирения. С таким заявлением выступили специалисты ООН, сообщает Bloomberg.
Пандемия, по словам специалистов, лишила многих людей доходов и заставила начать экономить на здоровом питании. По подсчетам ООН, на сегодняшний день около 3 млрд человек не могут позволить себе здоровое питание. Это негативно сказывается и на состоянии здоровья, и на весе людей.
В ООН считают, что пандемия может привести к глобальной эпидемии ожирения, а также увеличить в следующем десятилетии расходы на здравоохранение на $1,3 трлн в год.
Ученые из Копенгагенского и Орхусского университетов (Дания) также считают, что пандемия может привести к настоящей эпидемии ожирения. И проблема не только в дешевых продуктах с высокой калорийностью, но и в том, что люди начали меньше двигаться и заниматься спортом.
Однако проблема в том, что ожирение – серьезный фактор риска для развития осложнений при целом ряде заболеваний, в том числе при коронавирусной инфекции. Для больных COVID-19 ожирение – более опасный фактор риска, чем рак. Даже для молодых людей ожирение считается серьезным фактором риска.