Հնարավո՞ր է արդյոք բարձրացնել լիբիդոն` առանց տեստոստերոնի մակարդակի վրա ազդելու
Արական ուղեղի հյուսվածքի որոշակի հատվածներում կա մի տարր, որն ազդում է սեռական ցանկության վրա, պարզել են Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի գիտնականները: Նրանց հետազոտության արդյունքները հրապարակվել են Endocrinology ամսագրում:
News-medical.net-ի փոխանցմամբ` խոսքն արոմատազ կոչվող ֆերմենտի մասին է, որն անդրոգենները վերածում է էստրոգենների: Այս ֆերմենտի հիմքում ընկած գենը կարգավորում է տղամարդկանց սեռական վարքը: Ուստի դրա վրա ազդող դեղամիջոցները կարող են կամ ակտիվացնել դրա ֆունկցիան, եթե տղամարդու լիբիդոն ցածր է, կամ ճնշել դրա գործառույթը հարկադրական սեռական ցանկության դեպքում: Ընդ որում, տեստոստերոնի մակարդակի վրա ազդելու կարիք չկա:
Գիտնականների խոսքով` ուղեղի մեջ տեստոստերոնի վերափոխումն էստրոգենի կարեւոր նշանակություն ունի տղամարդկանց լիարժեք սեռական ակտիվությունը կամ լիբիդոն պահպանելու համար: Այս գործընթացը վերահսկվում է արոմատազի միջոցով:
Փորձի շրջանակներում գիտնականները ընտրողաբար «անջատել են» արոմատազը կրծողների ուղեղում, եւ արդյունքում արու մկների սեռական ակտիվությունը նվազել է 50 տոկոսով, չնայած նրանց մոտ արյան մեջ տեստոստերոնի մակարդակն ավելի բարձր էր, քան` մյուս խմբի մկների:

Можно ли повысить либидо, не влияя на уровень тестостерона?
В определенных областях мозговой ткани самцов есть элемент, влияющий на сексуальное влечение, как выяснили ученые из Северо-Западного университета. Результаты их исследования были опубликованы в журнале Endocrinology.
Как передает News-medical.net, речь идет о ферменте под названием ароматаза, который трансформирует андрогены в эстрогены. Ген, стоящий за этим ферментом, регулирует сексуальное поведение у мужчин. Поэтому лекарственные препараты, воздействующие на него, могут либо активизировать его функцию, если у мужчины низкое либидо, либо подавить его функцию при навязчивом половом влечении. Воздействия на уровень тестостерона при этом не требуется.
По словам ученых, преобразование тестостерона в эстроген в мозге имеет решающее значение для поддержания полноценной сексуальной активности или либидо у мужчин. Этим процессом и руководит ароматаза.
В рамках эксперимента ученые выборочно «отключали» ароматазу в головном мозге грызунов, и в итоге сексуальная активность мышей-самцов снижалась на 50%, хотя у них был более высокий уровень тестостерона в крови, чем у мышей из контрольной группы.