Կարո՞ղ են արդյոք ձիերը նոր դեղամիջոց նվիրել COVID-19-ի դեմ
Կոստա Ռիկայի գիտության եւ տեխնոլոգիայի ինստիտուտի մասնագետները ձիու հակամարմինների հիման վրա դեղամիջոց պատրաստում COVID-19-ի դեմ:
Ինչպես հաղորդել է ՏԱՍՍ-ը, աշխատանքի շրջանակներում գիտնականները երկու շաբաթը մեկ անգամ 6 ձիու SARS-CoV-2 սպիտակուցներ են ներարկել: 3 ձի սպիտակուցի միայն մի մասն է ստացել, իսկ մնացածը` 4 կորոնավիրուսային սպիտակուցների համադրություն: Չորս ներարկումից հետո ձիերի մոտ հակամարմինների անհրաժեշտ մակարդակ է արտադրվել:
Դրանից հետո ձիերից արյուն են վերցրել, պլազման առանձնացրել են էրիտրոցիտերից, հակամարմինները դուրս են հանել պլազմայից, մաքրել են դրանք եւ ստացել մի կազմ, որը լիովին հարմար է մարդկանց վրա փորձարկելու համար:
Ըստ նախնական գնահատականների` հակամարմինների մեկ դեղաչափի արժեքը մոտավորապես 100 դոլար կկազմի: Սակայն մարդու օգտագործման համար արտադրանքի վերջնական գինը 10 անգամ ավելի բարձր կլինի:
«Կենդանիներից հակամարմիններ ստանալու տեխնոլոգիան ավելի էժան եւ արագ է: Բայց թերությունն այն է, որ որոշ մարդկանց մոտ այս օտար հակամարմինները կարող են ալերգիկ ռեակցիաներ կամ իմունային պատասխաններ հրահրել: Նույն կերպ, օրինակ, ավելի վաղ օգտագործվում էր խոզի ինսուլինը: Ժամանակի ընթացքում հրաժարվեցին այս մեթոդից եւ անցան մարդուն, քանի որ մարդկային սպիտակուցներն ավելի լավ են աշխատում եւ իմունային ռեակցիաներ չեն առաջացնում»,- մեկնաբանելով իր արեւմտյան գործընկերների աշխատանքը` նշել է Կազանի Դաշնային համալսարանի Ֆունդամենտալ բժշկության եւ կենսաբանության ինստիտուտի գենետիկայի բաժնի պրոֆեսոր Ալբերտ Ռիզվանովը:

Лошади могут подарить новое лекарство против COVID-19?
Специалисты из Научно-технического института Коста-Рики разрабатывают лекарство против коронавирусной инфекции COVID-19 на базе лошадиных антител.
Как сообщает ТАСС, в рамках работы ученые раз в две недели вводили 6 лошадям белки SARS-CoV-2. 3 лошади получали только часть белка, а остальные – комбинацию из 4 белков коронавируса. После четырех инъекций у лошадей выработался нужный уровень антител.
Затем у лошадей забрали кровь, отделили плазму от эритроцитов, выделили антитела из плазмы, очистили их и получали состав, который вполне подходит для испытания на людях.
По предварительным оценкам, себестоимость одной дозы антител (один флакон) составляет примерно 100 долларов. Но итоговая цена средства для применения на людях будет выше в 10 раз.
«Технология получения антител от животных более дешевая, быстрая. Но ее недостаток в том, что у некоторых людей эти чужеродные антитела могут вызвать аллергические реакции или иммунные ответы. По аналогии раньше, например, использовали свиной инсулин. Со временем отказались от такого способа и перешли на человеческий, потому что белки человека работают лучше белков и не вызывают иммунных реакций», - сказал директор Научно-клинического центра прецизионной и регенеративной медицины, профессор кафедры генетики Института фундаментальной медицины и биологии Казанского федерального университета Альберт Ризванов, комментируя работу западных коллег.