Գիտնականները մշակում են գրիպի եւ կորոնավիրուսի դեմ համակցված պատվաստանյութ
Գամալեի անվան ինստիտուտի (Ռուսաստան) մասնագետները ներկայացրել են գրիպի եւ կորոնավիրուսի դեմ համակցված պատվաստանյութ։ Այս մասին հայտնել է կենտրոնի գլխավոր գիտաշխատող Վիկտոր Զուեւը, փոխանցում է medportal-ը։
«Գամալեի անվան համաճարակաբանության եւ մանրէաբանության մեր կենտրոնում,- ես դա լսել եմ մեր տնօրենի շուրթերից,- նույնիսկ համակցված պատվաստանյութ ստեղծելու մտադրություն կա՝ ե՛ւ կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի դեմ, ե՛ւ գրիպի»,- «Ռոսիա 2» հեռուստաալիքի եթերում ասել է Զուեւը։
Նրա խոսքով՝ խոսքը, հավանաբար, վերաբերում է բինարային ազդեցության դեղամիջոցին․ այն ներարկվելու է 2 փուլով, ինչպես եւ կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի դեմ ընթացիկ պատվաստանյութը։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության Գամալեի անվան ինստիտուտը կորոնավիրուսային ինֆեկցիայի կանխարգելման համար մշակել է ՌԴ-ում առաջին «Սպուտնիկ V» վեկտորային  պատվաստանյութը։ Այն ստեղծվել է անվտանգ ադենովիրուսի հիման վրա, որն օգտագործվում է որպես օրգանիզմ կորոնավիրուսի առանձին սպիտակուցներ հասցնելու կոնտեյներ։

Ученые разрабатывают комбинированную вакцину от гриппа и коронавируса
Специалисты из Института им. Гамалеи (Россия) анонсировали создание комбинированной вакцины от гриппа и коронавируса. Об этом сообщил главный научный сотрудник центра Виктор Зуев, передает https://medportal.ru/mednovosti/institut-im-gamalei-anonsiroval-sozdanie-kombinirovannoy-va/.
«В нашем центре эпидемиологии и микробиологии им. Гамалеи, это я услышал из уст нашего директора, даже есть такое намерение создать вакцину комбинированную – и против коронавирусной инфекции, и от гриппа», – сказал Зуев в эфире телеканала «Россия 2».
По его словам, речь предположительно идет о препарате бинарного действия: он будет вводиться в два этапа, как и текущая вакицна от коронавирусной инфекции.
Напомним, Институт им. Гамалеи Минздрава России разработал первую в РФ векторную вакцину «Спутник V» для профилактики коронавирусной инфекции. Она создана на основе безопасного аденовируса, который используется в качестве контейнера для доставки отдельных белков коронавируса в организм.
Институт им. Гамалеи анонсировал создание комбинированной вакцины от гриппа и COVID-19https://medportal.ru