Որ մարդիկ են ավելի հաճախ բախվում քնի մեջ օբստրուկտիվ ապնոեին
Գեներացված էպիլեպսիայով մարդիկ, ում նոպաները միաժամանակ սկսվում են ուղեղի երկու կողմերում, քնի մեջ օբստրուկտիվ ապնոեի (ՕԱ) ավելի մեծ վտանգի են ենթարկված, քան ֆոկալ էպիլեպսիայով տառապող մարդիկ, որոնց մոտ նոպաները տեղի են ունենում ուղեղի մեկ հատվածում: Այս եզրակացությանն են հանգել Ռատգերսի համալսարանի գիտնականները:
Epilepsy & Behavior ամսագրում հրապարակված ուսումնասիրությունը հնարավորություն է տալիս ավելի լավ հասկանալ, թե ով է ավելի շատ ենթարկված օբստրուկտիվ ապնոեի ռիսկի զարգացմանը եւ, հետեւաբար, բուժման արդյունքում լրացուցիչ օգուտ քաղել։
«ՕԱ-ն հաճախ է հանդիպում էպիլեպսիայով պացիենտների մոտ, եւ բուժումը կարող է բարելավել նոպաների վերահսկողությունը: Սակայն այս վիճակը հաճախ չի ախտորոշվում էպիլեպսիայով պացիենտների մոտ, եւ ՕԱ-ի ռիսկի պրոֆիլը հասկանալը շատ կարեւոր է»,- ասում է Ռատգերսի համալսարանի Բժշկական դպրոցի բժշկության եւ նյարդաբանության ամբիոնի դեցենտ Մեթյու Շարֆը:
Ուսումնասիրության ընթացքում մասնագետները հետազոտել են 115 պացիենտների, որոնցից 27-ը ունեցել են գեներացված, իսկ 88-ը՝ ֆոկալ էպիլեպսիա: Գիտնականները պարզել են, որ ավելի մեծ տարիքը, մարմնի զանգվածի ավելի բարձր ինդեքսը եւ արյան բարձր ճնշումը կապված են էպիլեպսիայով տառապող մարդկանց մոտ օբստրուկտիվ ապնոեի ավելի բարձր ռիսկի հետ:
Հետաքրքիր է, որ հետազոտողները էական տարբերություն չեն գտել էպիլեպսիայի տեսակների եւ ցերեկային չափազանց շատ քնկոտության մեջ։

Какие люди чаще сталкиваются с обструктивным апноэ во сне?
Люди с генерализованной эпилепсией, у которых приступы возникают одновременно с обеих сторон головного мозга, имеют более высокий риск обструктивного апноэ во сне (ОА) по сравнению с пациентами с фокальной эпилепсией, при которой приступы происходят в одной области мозга. К такому выводу пришли ученые из Ратгерского университета.
Исследование, опубликованное в журнале Epilepsy & Behavior, дает возможность лучше понять, кто больше подвержен риску развития обструктивного апноэ во сне и, следовательно, извлечь дополнительную пользу из лечения.
«ОА часто встречается у пациентов с эпилепсией, и лечение может улучшить контроль над приступами. Однако это состояние часто не диагностируется у пациентов с эпилепсией, и понимание профиля риска ОА очень важно», - сказал ведущий автор Мэтью Шарф, доцент кафедры медицины и неврологии в Медицинской школе Ратгерского университета.
В ходе исследования специалисты обследовали 115 пациентов, из оторых у 27 была генерализованная эпилепсия, а у 88 фокальная. Ученые обнаружили, что пожилой возраст, более высокий индекс массы тела и высокое кровяное давление в анамнезе связаны с более высоким риском развития обструктивного апноэ во сне у людей с эпилепсией.
Интересно, что исследователи не обнаружили значительной разницы между типами эпилепсии и чрезмерной дневной сонливостью.