Հայաստանի պոլիկլինիկաներում արդեն կան գրիպի դեմ պատվաստանյութեր․ Ինչո՞ւ է անհրաժեշտ հնարավորինս արագ պատվաստվել
14 հոկտեմբերի, 2020  14:21
Սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստանյութերն արդեն բաշխվել են Հայաստանի պոլիկլինիկաներին։ Ռիսկի խմբերի մարդիկ արդեն հիմա կարող են դիմել բնակության վայրի պոլիկլինիկա եւ անվճար պատվաստում ստանալ։ Այս մասին NEWS.am Medicine-ի հետ զրույցում հայտնեց Հայաստանի առողջապահության նախարարության իմունացման ծրագրի ղեկավար Գայանե Սահակյանը։
Նրա խոսքով՝ ռիսկի խմբի ներկայացուցիչները սեզոնային գրիպի դեմ առավել խոցելի են․ նրանց շրջանում մեծ է վարակման կամ վարակման հետեւանքով վտանգավոր բարդությունների զարգացման հավանականությունը։
Ռիսկի գլխավոր խմբերը․
• Հղի կանայք
• Տարեցներ
• Մինչեւ 5 տարեկան երեխաներ
• Քրոնիկական հիվանդություններով մարդիկ
• Բուժաշխատողներ
• Փակ տարածքների աշխատակիցներ, այդ տարածքներում ապրող մարդիկ։
Մասնագետի խոսքով՝ ռիսկի խմբերի մարդկանց խորհուրդ է տրվում հնարավորինս արագ ստանալ սեզոնային գրիպի դեմ պատվաստումը։ Այսօր երկրում աճում է կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով հիվանդացությունը, դրանից բացի, հիվանդանոցներում մեծ թիվ են կազմում Արցախում ադրբեջանական ագրեսիայի հետեւանքով վիրավորված մարդիկ։ Եթե աճի նաեւ սեզոնային գրիպով եւ դրա հետեւանք բարդություններով մարդկանց թիվը, դա լրացուցիչ բեռ կլինի առողջապահության համակարգի վրա, որն այսօր առանց այն էլ շատ ծանրաբեռնված է։
Պատվաստանյութն արդեն հասանելի է բոլոր պոլիկլինիկաներում, եւ հիմա կազմակերպական աշխատանքներ են տարվում, որ պատվաստման գործընթացն այնպես ծրագրվի, որպեսզի խուսափեն հերթերից եւ մարդկանց կուտակումներից։
Հիշեցնենք, որ Հայաստանում այս սեզոնին օգտագործվում են ֆրանսիական արտադրության եռավալենտ եւ հարավկորեական արտադրության քառավալենտ պատվաստանյութեր։ Երկուսն էլ պաշտպանում են A H1N1, A H3N2 գրիպի վիրուսի շտամներից, ինչպես նաեւ В տեսակի գրիպի վիրուսի 1 կամ 2 ենթատեսակներից։
Մասնագետի խոսքով՝ սովորաբար առավել մեծ տարածում են ունենում А տեսակի (H1N1, H3N2) շտամները, ուստի անչափ կարեւոր է ապահովել հենց այս շտամների դեմ բնակչության խոցելի խմբերի իմունիտետը։

Вакцины от гриппа уже в поликлиниках Армении: Почему стоит вакцинироваться как можно скорее?
Вакцины против сезонного гриппа уже распределили по поликлиникам Армении. Люди из групп риска уже сейчас могут обратиться в поликлинику по месту жительства и получить бесплатную прививку. Об этом в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine сообщила руководитель программы иммунизации Минздрава Армении Гаяне Саакян.
По ее словам, представители групп риска наиболее уязвимы перед сезонным гриппом: у них выше риск заражения либо развития опасных осложнений в результате заражения.
Главные группы риска:
• Беременные женщины
• Пожилые люди
• Дети до 5 лет
• Люди с хроническими заболеваниями
• Медработники
• Сотрудники закрытых учреждений и люди, проживающие в этих учреждениях
По словам специалиста, людям из групп риска рекомендуется как можно скорее получить прививку от сезонного гриппа. Заболеваемость коронавирусной инфекцией в стране сегодня растет, кроме того, в больницах много людей, получивших ранения в результате азербайджанской агрессии в Арцахе. Если вырастет и число людей с сезонным гриппом и с осложнениями из-за него, это будет дополнительная нагрузка на систему здравоохранения, которая сегодня и без того очень нагружена.
Вакцина уже доступна во всех поликлиниках, и сейчас ведутся организационные работы, чтобы процесс вакцинации спланировать так, чтобы избежать очередей и скопления людей.
Напомним, что в этом сезоне в Армении используется 3-валентная вакцина французского производства и 4-валентная – южнокорейского производства. Обе защищают от штаммов вируса гриппа A H1N1, A H3N2, а также от 1 или 2 подтипов вируса гриппа В.
По словам специалиста, наибольшее распространение обычно получают штаммы типа А (H1N1, H3N2), поэтому очень важно обеспечить иммунитет у уязвимых слоев населения именно к этим штаммам.