Գիտնականները կենդանի կորոնավիրուս են հայտնաբերել սառեցված մթերքների վրա
Չինաստանում սառեցված մթերքների փաթեթավորման վրա կենդանի կորոնավիրուս է հայտնաբերվել: Ըստ Հիվանդությունների վերահսկման եւ կանխարգելման չինական կենտրոնի կայքի (CDC)` սա առաջին լաբորատոր հաստատումն է, որ կորոնավիրուսը կարող է երկար մնալ փաթեթավորման վրա:
Կորոնավիրուսը հայտնաբերվել է ներմուծված սառեցված ձողաձկան վրա: Փորձագետների կարծիքով` մարդը կարող է վարակվել նման փաթեթավորման հետ շփման արդյունքում: Սակայն CDC-ում նշել են, որ սառեցված սննդամթերքի հետ շփման արդյունքում աշխարհում կորոնավիրուսով վարակի դեպքեր չեն եղել: Ամենայն հավանականությամբ, այսպիսի վարակման ռիսկն իրականում շատ ցածր է:
Փորձագետները, այնուամենայնիվ, խորհուրդ են տալիս մարդկանց, ովքեր աշխատում են սառեցված սննդամթերքի հետ, չդիպչել դրանց առանց պաշտպանիչ միջոցների: Պետք է հիշել նաեւ անվտանգության ընդհանուր կանոնների մասին. մի դիպչեք ձեր բերանին, քթին կամ աչքերին, քան դեռ չեք ախտահանել աշխատանքային հագուստը, որի վրա կարող է վիրուս լինել:

Ученые обнаружили живой коронавирус на замороженных продуктах
В Китае на упаковке замороженных продуктов обнаружили живой коронавирус. Как сообщается на сайте китайского Центра по контролю и профилактике заболеваний (CDC), это первое внелабораторное подтверждение тому, что коронавирус может долгое время сохраняться на упаковке.
Коронавирус был обнаружен на упаковке импортной замороженной трески. По словам специалистов, при контакте с такой упаковкой человек может заразиться. Однако в CDC отметили, что в мире не зарегистрировано ни одного случая заражения коронавирусом в результате контакта с замороженными продуктами. Скорее всего, риск такого заражения на самом деле очень низкий.
Специалисты все же рекомендуют людям, которые работают с замороженными продуктами, не касаться их без средств защиты. Также нужно помнить об общих правилах безопасности: не трогать рот, нос или глаза до снятия рабочей одежды, на которую может попасть вирус.