Ի՞նչ խնդիրներ կարող է առաջացնել կոճապղպեղի օգտագործումը
Կոճապղպեղը կարող է բացասաբար ազդել աղիների վրա եւ լուծի հանգեցնել: Իսկ դաշտանի ընթացքում այս մթերքը կանխում է արյան մակարդումը, քանի որ հակաթրոմբոցիտային ազդեցություն ունի: Այս մասին զգուշացնում են Մերիլենդի համալսարանի բժշկական կենտրոնի գիտնականները:
Ցուրտ սեզոնին կոճապղպեղը հատկապես տարածված է, քանի որ համարվում է, որ այն թեթեւացնում է մրսածությունը: Սակայն մասնագետները կանանց խորհուրդ են տալիս զգույշ լինել այս նթերքն օգտագործելիս, քանի որ դրա հակաթաղանթային հատկությունները կարող են դաշտանային արյունահոսության հետ կապված խնդիրներ առաջացնել:
Հղի կանանց նույնպես խորհուրդ չի տրվում նույնիսկ փոքր քանակությամբ կոճապղպեղ օգտագործել, քանի որ կան ապացույցներ, որ դա մեծացնում է վիժման վտանգը:

Какие проблемы может вызвать употребление имбиря?
Имбирь может оказывать негативное влияние на кишечник и приводить к диарее. А во время менструаций этот продукт препятствует свертываемости крови, поскольку имеет антитромбоцитарный эффект. Об этом предупреждают ученые из Медицинского центра Университета Мэриленда.
В холодное время года имбирь особенно популярен, так как считается, что он облегчает состояние при простудных заболеваниях. Однако специалисты рекомендуют женщинам соблюдать осторожность при употреблении этого продукта, так как его препятствующие свертыванию крови свойства могут создать проблемы при менструальных кровотечениях.
Беременным женщинам также не рекомендуется употреблять имбирь даже в малых количествах, поскольку есть данные, что он увеличивает риск выкидыша.