Գիտնականները պարզել են մաշկի ագրեսիվ քաղցկեղի պատճառները
Մեծ Բրիտանիայի Մերի թագուհու լոնդոնյան համալսարանի գիտնականները պարզել են, թե ինչպես եւ ինչու է մաշկի քաղցկեղը երկրորդական ուռուցքներ ձեւավորում` հիվանդության ագրեսիվ ձեւի վերաճելով:
Ինչպես հաղորդվում է Nature Communications ամսագրում հրապարակված հոդվածում, գիտնականները պարզել են, որ մելանոմայի բջիջների խիստ ինվազիվ ենթաբազմություն գոյություն ունի, որը գտնվում է առաջնային ուռուցքի եզրին եւ կլորացված ամեոբոիդային բջիջներ է (անգլ. rounded-amoeboid cells) կոչվում:
Քաղցկեղի բջիջներն առաջացնում են Wnt11 կոչվող մոլեկուլը, որը կապվում է FZD7 կոչվող քաղցկեղի բջիջների մակերեսի երկրորդ մոլեկուլի հետ: Դրանից հետո ակտիվանում է DAAM1 սպիտակուցը, որը, իր հերթին, ակտիվացնում է Rho A սպիտակուցը, որն առողջ հյուսվածքների մեջ քաղցկեղի բջիջների ներթափանցման կարգավորիչն է:
Ըստ գիտնականների` մելանոմայի բջիջների` ամբողջ օրգանիզմով տարածվելու ունակությունը պայմանավորված է նրանով, որ ազդանշանային մոլեկուլները մասնակցում են նաեւ մարդու էմբրիոնի զարգացմանը:
Մելանոման զարգանում է մելանոցիտներ կոչվող պիգմենտ արտադրող մաշկի բջիջներից, որոնք առաջանում են նյարդային գագաթի բջիջներից: Նյարդային գագաթի բջիջներն առանձնանում են մարդու օրգանիզմում թափառելու զարգացած ունակությամբ` տարբեր կառուցվածքների վերածվելով:

Ученые разобрались в причинах развития агрессивного рака кожи
Ученые из Лондонского университета королевы Марии в Великобритании выяснили, как и почему рак кожи формирует вторичные опухоли, развиваясь в агрессивную форму заболевания.
Как сообщается в статье, опубликованной в журнале Nature Communications, ученые выяснили, что существует высокоинвазивная субпопуляция клеток меланомы, расположенных по краю первичной опухоли и называемых округло-амебоидными клетками (англ. rounded-amoeboid cells).
Опухолевые клетки производят молекулу под названием Wnt11, которая связывается со второй молекулой на поверхности раковых клеток под названием FZD7. После этого активируется белок DAAM1, который, в свою очередь, активирует белок Rho A, являющийся регулятором проникновения раковых клеток в здоровые ткани.
По словам ученых, способность клеток меланомы распространяться по всему организму объясняется тем, что сигнальные молекулы также участвуют в развитии эмбриона человека.
Меланома развивается из клеток кожи, вырабатывающих пигмент и называемых меланоцитами, которые образуются из клеток нервного гребня. Клетки нервного гребня отличаются развитой способностью мигрировать в организме человека, развиваясь в разнообразные структуры.