Ինչո՞ւ են COVID-19-ով որոշ հիվանդներ բախվում դելիրիումի
Նոր կորոնավիրուսը հարվածում է ոչ միայն շնչառական համակարգին, այլեւ մարդու կենտրոնական նյարդային համակարգին: SARS-CoV-2-ը կարող է տարբեր նեյրոճանաչողական փոփոխություններ առաջացնել, ասվում է Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy-ում հրապարակված հոդվածում:
Հիվանդության առաջին ախտանիշներից մեկը կարող է լինել դելիրիումը` հոգեկան խանգարում, որն ուղեկցվում է գիտակցության մթագնումով եւ մտածողության եւ հույզերի խանգարմամբ: Ըստ գիտնականների` COVID-19-ով տառապող հիվանդների մոտ զառանցանքի հայտնվելը կարող է առաջանալ հիպոքսիայից, թթվածնի պակասից եւ այլ գործոններից. հիպոքսիան ուղեղի այտուց է առաջացնում, ինչը նյարդաբանական խանգարում է առաջացնում:
Հետազոտության հեղինակները պատմել են, որ մինչեւ 32 տարեկան կորոնավիրուսով վարակված 18 հիվանդների մահը, որոնց նրանք ուսումնասիրել են, հիվանդությունն ուղեկցվել է հիպոքսիայով եւ ուղեղի ծանր խոցմամբ: Այս դեպքում SARS-CoV-2 մասնիկների ներթափանցումը, որպես կանոն, տեղի է ունենում շնչառական օրգանների միջոցով:
Հետազոտության ավարտին նշվում է, որ նախկինում շատ լուրջ գիտական ​​հոդվածներ չեն գրվել նոր կորոնավիրուսային վարակի եւ հոգեկան հիվանդության միջեւ կապի թեմայի շուրջ:
Ըստ գիտնականների` կորոնավիրուսային համավարակն իրականում կապված է լուրջ սոցիալական եւ տնտեսական հետեւանքների հետ, որոնց նմանն «աշխարհը չի հիշում երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր»:

Почему некоторые пациенты с COVID-19 сталкиваются с делирием?
Новый коронавирус наносит удар не только по дыхательной системе, но и по центральной нервной системе человека. Как сообщается в исследовании, опубликованном в научном издании Journal of Clinical Immunology and Immunotherapy, SARS-CoV-2 может провоцировать появление различных нейрокогнитивных изменений.
Одним из первых симптомов заболевания может быть делирий — психическое расстройство, протекающее с помрачением сознания и нарушением мышления и эмоций. По словам ученых, появление делирия у пациентов с COVID-19 может быть вызвано гипоксией, кислородным голоданием и другими факторами: гипоксия вызывает отек мозга, что приводит к неврологическим повреждениям.
Авторы исследования рассказали, что смерть 18 больных коронавирусной инфекцией в возрасте до 32 лет, которых они изучали, сопровождалась гипоксией и сильным поражением головного мозга. Проникновение частиц SARS-CoV-2 в этом случае, как правило, происходит через органы дыхания.
В заключении исследования говорится, что ранее на тему взаимосвязи между новой коронавирусной инфекцией и ментальными заболеваниями было написано не так много серьезных научных работ.
По словам ученых, пандемия коронавируса на самом деле связана с серьезными социальными и экономическими последствиями, которые «мир не помнил со времен Второй мировой войны».