Լամաների օրգանիզմից սկսել են կորոնավիրուսի դեմ հակամարմինների կտորներ ստանալ
Պիտսբուրգի համալսարանի բժշկական դպրոցի (ԱՄՆ) գիտնականները լամաների օրգանիզմից SARS-CoV-2 կորոնավիրուսի դեմ հակամարմինների կտորներ ստանալու մեթոդ են մշակել: Այդ մոլեկուլները կարող են ներառվել ներշնչված դեղամիջոցների կազմի մեջ, որոնք կանխում եւ բուժում են կորոնավիրուսային վարակը: Այս մասին հաղորդվում է Science ամսագրում:
Lenta.ru-ն պատմում է, որ հետազոտողները լամային իմունիզացրել են SARS-CoV-2-ի S-սպիտակուցի կտորով, եւ 2 ամիս անց կենդանու իմունային համակարգը սկսել է վիրուսի դեմ հասուն նանոմարմիններ արտադրել: Զանգվածային սպեկտրաչափության կիրառմամբ գիտնականները նանոմարմիններ են հայտնաբերել, որոնք արդյունավետորեն կապվում են SARS-CoV-2-ին: Ավելին, հետազոտության ընթացքում նրանք պարզել են, որ այդպիսի հակամարմինների նանոգրամի միայն մի մասը կարող է միլիոնավոր բջիջներ փրկել կորոնավիրուսով վարակվելուց:
Նոր նանոդարմինները ամենաարդյունավետն են համարվում SARS-CoV-2-ի դեմ թեկնածու թերապեւտիկ հակամարմինների շրջանում. համարվում է, որ դրանք հարյուրավոր եւ հազարավոր անգամներ ավելի գործուն են, քան հայտնաբերված ֆագային դիսփլեյի մեթոդով հայտնաբերված այլ նանոմարմինները:
Նանոդարմինները կարող են 6 շաբաթ մնալ սենյակային ջերմաստիճանում եւ աերոզոլի վերածվել` դեղամիջոցն անմիջապես թոքեր հասցնելու համար: Քանի որ SARS-CoV-2-ը պատկանում է շնչառական վիրուսներին, նանոդարմինները կարող են կապվել դրան շնչառական համակարգում` մինչ հարուցիչը ժամանակ կունենա վնաս հասցնել հիվանդի օրգանիզմին:

Из организма лам начали получать фрагменты антител против коронавируса
Ученые из Медицинской школы Университета Питтсбурга (США) разработали новый метод получения фрагментов антител против коронавируса SARS-CoV-2 из организма лам. Эти молекулы могут войти в составы ингаляционных лекарств, предотвращающих и лечащих коронавирусную инфекцию COVID-19. Об этом сообщается в журнале Science.
Как рассказывает Lenta.ru, исследователи иммунизировали ламу фрагментом белка-шипа (S-белок) SARS-CoV-2, и через 2 месяца иммунная система животного вырабатывала зрелые нанотела против вируса. С помощью масс-спектрометрии ученые идентифицировали нанотела, которые эффективно связываются с SARS-CoV-2. Более того, в ходе исследования они выяснили, что лишь доля нанограмма таких антител может спасти миллионы клеток от заражения коронавирусом.
Новые нанотела считаются наиболее эффективными среди терапевтических антител-кандидатов против SARS-CoV-2: считается, что они в сотни и тысячи раз более действенны, чем другие нанотела лам, обнаруженные с помощью метода фагового дисплея.
Нанотела могут находиться при комнатной температуре в течение 6 недель и переносить превращение в аэрозоль для доставки препарата непосредственно в легкие. Поскольку SARS-CoV-2 относится к респираторным вирусам, нанотела могут связываться с ним в дыхательной системе, прежде чем патоген успеет нанести вред организму пациента.