Ինչու չի կարելի կորոնավիրուսի դեպքում ինքնուրույն հակաբիոտիկներ ընդունել
Հակաբիոտիկների ինքնուրույն ընդունումը՝ հատկապես վիրուսային ինֆեկցիաների դեպքում, որոնց է դասվում նաեւ COVID-19-ը, առողջության համար կարող է ունենալ վտանգավոր հետեւանքներ։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանի առողջապահության նախարարության գլխավոր մանրէաբան եւ հակամանրէային ռեզիստենտության հարցերով մասնագետ, ՌԳԱ թղթակից-անդամ Ռոման Կոզլովը։
Մասնագետների խոսքով՝ COVID-19-ը հակաբիոտիկների ընդունման համար ցուցված չէ, քանի որ վիրուսային ինֆեկցիա է, հայտնում է «Մոսկվա» քաղաքային լուրերի գործակալությունը։
«Հակաբակտերիային դեղամիջոցներն ակտիվ չեն վիրուսների դեմ, այդ թվում՝ նոր կորոնավիրուս SARS-Cov-2-ի՝ COVID-19-ի հարուցիչի դեմ։ Այս պատճառով COVID-19-ը, ինչպես ցանկացած այլ կորոնավիրուսային ինֆեկցիա, ցուցված չէ հակաբիոտիկների ընդունման համար։ COVID-19-ով պացիենտներին հակաբակտերիային թերապիայի նշանակումն արդարացված է միայն բակտերիային ինֆեկցիայի համոզիչ նշանների առկայության դեպքում, ներառյալ՝ լեյկոցիտոզը, թարախային խորխի առաջացումը եւ պրոկալցիտոնինի մակարդակի մեծացումը՝ ≥0,5 նգ/մլ»,- ասել է մասնագետը։
Մասնագետը հիշեցրել է, որ հակաբիոտիկների չհիմնավորված ընդունումը կարող է առաջացնել մի շարք անցանկալի երեւույթներ, որոնք կարող են պացիենտի վիճակը զգալիորեն վատթարացնել, իսկ երբեմն ունենալ կյանքին սպառնացող հետեւանքներ։
«Հետեւաբար դեղատներից ինքնուրույն՝ առանց բժշկի դեղատոմսի մի՛ գնեք հակաբակտերիային դեղամիջոցներ պարբերական ընդունման համար։ Դա կարող է ձեր առողջության համար առաջացնել ծանր բացասական հետեւանքներ»,- ասել է Կոզլովը։
Նրա խոսքով՝ եթե հակաբիոտիկները նշանակել է բժիշկը, պացիենտը պետք է ուշադիր հետեւի դրա ընդունմանը եւ ճշգրիտ կատարի բոլոր հրահանգները, այդ թվում՝ թե քանի անգամ պետք է ընդունել եւ ինչ տեւողությամբ։

Почему нельзя самостоятельно принимать антибиотики при коронавирусе
Самостоятельный прием антибиотиков – особенно при вирусных инфекциях, к которым относится и COVID-19 – может привести к опасным последствиям для здоровья. Об этом сообщил главный микробиолог и специалист по антимикробной резистентности Минздрава России, член-корреспондент РАН Роман Козлов.
Как сообщает АГН «Москва», COVID-19, по словам специалистов, не является показанием для применения антибиотиков, потому как это вирусная инфекция.
«Антибактериальные препараты не активны в отношении вирусов, в том числе в отношении возбудителя COVID-19 - нового коронавируса SARS-Cov-2. Поэтому COVID-19, как и любая другая вирусная инфекция, не является показанием для применения антибиотиков. Назначение антибактериальной терапии у пациентов с COVID-19 оправдано только при наличии убедительных признаков бактериальной инфекции, включая лейкоцитоз, появление гнойной мокроты и повышение уровня прокальцитонина ≥0,5 нг/мл», - сказал специалист.
Специалист напомнил, что необоснованное применение антибиотиков может привести к ряду нежелательных явлений, которые могут значительно ухудшить состояние пациента, а порой и привести к жизнеугрожающим последствиям.
«Поэтому не покупайте антимикробные препараты для системного применения в учреждениях аптечной сети самостоятельно, без рецепта врача. Это может привести к серьезным неблагоприятным последствиям для вашего здоровья.», - сказал Козлов.
По его словам, если антибиотики назначил врач, пациент должен внимательно следить за их приемом и четко следовать всем рекомендациям – в том числе кратности приема и длительности применения.