Կորոնավիրուսը կարող է վտանգավոր լինել տղամարդկանց պտղաբերության համար. հետազոտություն
Կորոնավիրուսային վարակը կարող է բացասաբար ազդել տղամարդկանց վերարտադրողական առողջության վրա: Այս մասին հաղորդվում է Journal of Medical Virology-ում հրապարակված նոր հետազոտության մեջ:
Ինչպես նշել է Ջեմիլ Սեյմանը` Գազիի համալսարանի բժշկական ինստիտուտից, անհրաժեշտ է լրացուցիչ հետազոտություն անցկացնել որոշելու համար այն դերը, որը բջջի սպիտակուցները` անգիոտենզին փոխարկող 2 ֆերմենտը (ACE2) եւ տրանսմեմբրանային պրոտեազա սերին 2-ը (TMPRSS2) կարող են ունենալ վարակի մեջ, քանի որ այս երկու սպիտակուցներն էլ, որոնք մասնակցում են վիրուսի ներթափանցմանը, զգալի կերպով առկա են տղամարդկանց վերարտադրողական համակարգում:
«Տղամարդկանց պտղաբերության վրա COVID-19-ի ազդեցության վերաբերյալ շատ սահմանափակ տվյալներ կան, ուստի սա կարեւոր թեմա է դարձել հետազոտողների համար»,- ասել է Սեյմենը:
Ըստ նրա` հետազոտության ուսումնասիրության ընթացքում ստացված համալիր տվյալների հիման վրա կարելի է ենթադրել, որ կորոնավիրուսը բացասաբար է ազդում տղամարդու վերարտադրողական համակարգի վրա` ինչպես ուղղակի, այնպես էլ անուղղակի կերպով:

Коронавирус может быть опасен для мужской фертильности – исследование
Коронавирусная инфекция может негативно повлиять на репродуктивное здоровье мужчин. Об этом сообщается в новом обзоре, опубликованном в Journal of Medical Virology.
Как отметил Джемил Сеймен из Медицинского института при Университете Гази, необходимы дальнейшие исследования для изучения роли, которую белки клетки-хозяина ангиотензин-превращающий фермент 2 (ACE2) и трансмембранная протеаза серин 2 (TMPRSS2) могут играть в инфекции, поскольку оба этих белка, участвующие в проникновении вируса, в значительной степени присутствуют в мужской репродуктивной системе.
«Существует очень ограниченное количество данных о влиянии COVID-19 на мужскую фертильность, поэтому это стало важной темой для исследователей», - сказал Сеймен.
По его словам, по совокупным данным, полученным в ходе обзора исследований, можно предположить, что коронавирус негативно влияет на мужскую репродуктивную систему – как прямым, так и косвенным образом.