Ռուսաստանը կորոնավիրուսի դեմ զանգվածային պատվաստումները նախատեսում են սկսել 2021 թվականին
Ռուսաստանը կորոնավիրուսի դեմ զանգվածային պատվաստումները նախատեսում են սկսել 2021 թվականին: Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի Դաշնության փոխվարչապետ Տատյանա Գոլիկովան:
Նրա խոսքով` Ռուսաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները կամավոր բնույթ են կրելու:
«Այժմ առաջին հերթին կատարվում է ռիսկային խմբերի` բժշկական եւ մանկավարժական անձնակազմի պատվաստումը <...>: Բնակչության զանգվածային պատվաստումը նախատեսվում է սկսել 2021 թվականից, ընդ որում, ես ուզում եմ ձեր ուշադրությունը հրավիրել, որ, Ռուսաստանի Դաշնության օրենսդրության համաձայն, պատվաստումը կամավոր բնույթ է կրում»,- ասել է նա օմբուդսմենների համակարգող խորհրդի նիստին, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը:
ՌԴ փոխվարչապետի խոսքով` ռուսական «Սպուտնիկ V» պատվաստանյութի ավելի քան 117.000 դեղաչափ արդեն քաղաքացիական շրջանառության մեջ է դրվել, իսկ տարեվերջին նախատեսվում է ավելի քան 2 մլն դեղաչափ պատվաստանյութ արտադրել: Նա նաեւ նշել է, որ ներկայումս Ռուսաստանի Դաշնությունում կորոնավիրուսի դեմ երկու պատվաստանյութ է գրանցվել` «Սպուտնիկ V»-ը, որը մշակվել է Գամալեայի ինստիտուտի կողմից, եւ «Էպիվակկորոնա»-ն, որը մշակվել է «Վեկտոր» հետազոտական ​​կենտրոնի կողմից:
«Մեկ այլ պատվաստանյութ մշակվում է եւ կլինիկական փորձարկումներ է անցնում Ռուսաստանի կրթության եւ գիտության նախարարության Չումակովի անվան գիտական ​​կենտրոնի կողմից: Եվ այդ կլինիկական հետազոտությունները նախատեսվում է ավարտել մինչեւ 2020 թվականի դեկտեմբերի վերջ»,- հավելել է նա:
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 21-ին Ռուսաստանի առողջապահության նախարար Միխայիլ Մուրաշկոն ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանին փոխանցեց ռուսական «Սպուտնիկ V» կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութի նմուշները: Դրանց կընդունի մի քանի կամավոր:

В России массовую вакцинацию от коронавируса планируют начать в 2021 году
В 2021 году в России планируется начать массовую вакцинацию от коронавируса. Об этом сообщила вице-премьер РФ Татьяна Голикова.
По ее словам, вакцинация от коронавируса в России будет носить добровольный характер.
«Сейчас производится в первую очередь вакцинация групп риска - медицинских и педагогических работников <...>. Массовая вакцинация населения планируется с 2021 года, при этом я хочу обратить внимание, что в соответствии с законодательством РФ вакцинация носит добровольный характер», - сказала она на заседании координационного совета уполномоченных по правам человека, передает ТАСС.
По словам вице-премьера, более 117 000 доз российской вакцины «Спутник V» уже выпущено в гражданский оборот, к концу года планируется выпуск еще более 2 млн доз. Она также отметила, что в настоящее время в РФ зарегистрировано две вакцины от коронавируса – «Спутник V», разработанная институтом Гамалеи, и «Эпиваккорона», разработанная научным центром «Вектор».
«Еще одна вакцина разрабатывается и проходит стадию клинических исследований научным центром имени Чумакова Минобрнауки России. И эти клинические исследования планируется завершить к концу декабря 2020 года», - добавила она.
Напомним, что 21 ноября Министр здравоохранения России Михаил Мурашко передал министру здравоохранения Армении Арсену Торосяну образцы российской вакцины от коронавируса «Спутник V». Получат их несколько доброволцев.