Կտորե դիմակներ․ Դրանք նորով փոխարինելու ժամանա՞կը չէ արդյոք
Որոշ մարդկանց դեպքում կտորե դիմակները կորոնավիրուսի համավարակի հասակակիցն են․ մարդիկ արդեն քանի ամիս կրում են այդ դիմակները՝ այն պարբերաբար լվանալով։ Հնարավոր է, որ դրանք փոխարինելու ժամանակն է, պնդում է Թեմփլի համալսարանից համաճարակաբան Քրիս Ջոնսոնը։
«Նոր, թարմ դիմակը, մեծ հավանականությամբ, կունենա ավելի խիտ գործվածք, ուստի այն ավելի արագ կզսպի դրսից մասնիկների թափանցումը եւ ձեր արտաշնչած մասնիկները կպահի ներսում»,- ասել է մասնագետը։
Նրա խոսքով՝ կանոն պետք է դարձնել դիմակը գոնե սեզոնը մեկ անգամ փոխելը։
Այն, թե որքան արագ է մաշվում կտորե դիմակը, կախված է տարբեր գործոններից՝ նյութից, որից պատրաստված է, ինչպես նաեւ այն բանից, թե որքան հաճախ են կրում եւ լվանում, փոխանցում է Medportal.ru-ն։
Հաստատապես դիմակը պետք է փոխել, եթե նրա վրա թեկուզ աննշան անցք է առաջացել։ Եթե դիմակը լույս է անցկացնում դրա միջով լույսի աղբյուրին նայելիս, ապա այն, ավելի շուտ, օգտագործման համար պիտանի չէ․ կտորը մաշվել է կամ ի սկզբանե պիտանի չի եղել։ Այն բանի նշանը, որ դիմակը պիտանի չէ, կարող է լինել ականջի առաձգական կապերի երկարելը։ Եթե դիմակը դեմքին կիպ չի նստում, ապա դա վկայում է, որ այն չի կարող իր գործառույթը կատարել, հիշեցնում է մասնագետը։
Ջոնսոնը խորհուրդ է տալիս  համավարակի պայմաններում հետը մի քանի հատ դիմակ ունենալ։ Դա հատկապես արդիական է ցուրտ եղանակին, երբ դիմակն արագ խոնավանում է․ ինչպես հայտնի է, խոնավ դիմակը չի պաշտպանում, իսկ դրա միջով շնչելը ավելի է դժվարանում, ուստի անհրաժեշտ է այն չորով փոխել։

Тканевые маски: Пришло ли время заменить их на новые?
Тканевые маски у некоторых людей приходятся ровесниками пандемии коронавируса: уже много месяцев люди носят эти маски, периодически стирая их. Возможно, пришло время заменить ее, как утверждает эпидемиолог Крис Джонсон из Темпльского университета.
«У новой, свежей, маски, с большей вероятностью будут более плотные волокна, поэтому она скорее сдержит проникновение частиц снаружи и удержит выдыхаемые вами частицы внутри», - сказал специалист.
По его словам, нужно взять за правило менять маску хотя бы один раз в сезон.
Как передает Medportal.ru, то, как быстро изнашивается тканевая маска, зависит от разных факторов: материала, из которого она сделана, а также от того, как часто ее носят и стирают.
Маску точно нужно заменить, если в ней образовалась хотя бы небольшая дырка. Если маска просвечивается, если посмотреть через нее на источник света, то она, скорее всего, не годится для использования: ткань износилась либо изначально была непригодной. Признаком того, что маска приходит в негодность может быть растяжение ее эластичных ушных петель. Если маска не может плотно сидеть на лице, это говорит о том, что она не может выполнять свою функцию, напоминает специалист.
В условиях пандемии Джонсон рекомендует носить с собой несколько масок. Это особенно актуально в холодное время года, когда маска быстрее промокает: промокшая маска, как известно, не защищает, через нее сложнее дышать, поэтому ее необходимо заменить на сухую.