Արհեստական ​​բանականությունը կօգնի COVID-19-ով հիվանդների հայտնաբերել
Հյուսիսարեւմտյան համալսարանի գիտնականներն արհեստական ​​բանականություն են մշակել, որը COVID-19 է հայտնաբերում թոքերի ռենտգենյան պատկերների վերլուծության միջոցով:
FIT-ը հայտնում է, որ DeepCOVID-XR անվանումը ստացած մեքենայական ուսուցման ալգորիթմը գերազանցել է մասնագիտացված ռենտգենոլոգների թիմին. այն ռենտգենյան պատկերների միջոցով մոտ 10 անգամ ավելի արագ եւ ավելի ճշգրիտ է հայտնաբերել վարակը:
Հետազոտողների խոսքով` բժիշկները կարող են արհեստական ​​ինտելեկտի համակարգն օգտագործել հիվանդանոցներ ընդունված հիվանդներին արագ հետազոտության համար: Ծրագրի կողմից ընտրված հիվանդները կարող են ավտոմատ կերպով մեկուսացման եւ թեստավորման ուղարկվել:
Մշակման հեղինակների կարծիքով` ռենտգենն այսօր էժան եւ բավականին անվտանգ հետազոտության մեթոդ է համարվում: Եվ համակարգին ընդամենը մի քանի վայրկյան է անհրաժեշտ` հիվանդին ստուգելու եւ պարզելու` արդյոք նա մեկուսացման կարիք ունի, թե ոչ:
Հետազոտողները կրծքավանդակի 17.002 ռենտգենյան պատկեր են օգտագործել` նոր ալգորիթմի մշակման եւ փորձարկման համար: Այս պատկերներից 5445-ը ստացվել է կորոնավիրուսով վարակված հիվանդներից:
Թիմը DeepCOVID-XR-ի փորձարկում է իրականացրել` համեմատելով ծրագրային վերլուծության արդյունքները հինգ փորձառու ռենտգենոլոգների գնահատականի հետ: Յուրաքանչյուր ռենտգենոլոգից 2.5-3.5 ժամ է պահանջվել` 300 պատկերներից ներկայացված հավաքածուն ուսումնասիրելու համար, մինչդեռ արհեստական ​​ինտելեկտը դա արել է ընդամենը 18 րոպեում: Ռենտգենոլոգների գնահատականի ճշգրտությունը 76-81 տոկոս էր, DeepCOVID-XR-ինը` 82 տոկոս:

Искусственный интеллект поможет находить пациентов с COVID-19
Исследователи из Северо-Западного университета разработали искусственный интеллект, который выявляет COVID-19 путем анализа рентгеновских снимков легких.
Как сообщает FIT, Алгоритм машинного обучения, получивший название DeepCOVID-XR, превзошел команду специализированных торакальных рентгенологов: он обнаруживал инфекцию по снимкам примерно в 10 раз быстрее и точнее.
По словам исследователей, врачи могут использовать систему искусственного интеллекта для быстрого скрининга пациентов, поступающих в больницы. Отобранные программой пациенты могут автоматически направляться в изоляцию и на тестирование.
По словам авторов разработки, рентген сегодня считается недорогим и достаточно безопасным методом исследования. И системе потребуется всего несколько секунд, чтобы проверить пациента и определить, нужно ли его изолировать.
Для разработки, обучения и тестирования нового алгоритма исследователи использовали 17 002 рентгеновских снимков грудной клетки. Из этих изображений 5445 были получены от пациентов с коронавирусной инфекцией.
Команда провела тестирование DeepCOVID-XR, сравнивая результаты программного анализа с оценкой пяти опытных радиологов. Каждому радиологу потребовалось 2,5-3,5 часа, чтобы изучить представленный набор из 300 изображений, а искусственному интеллекту – всего 18 минут. Точность оценки рентгенологов составляла 76-81%. DeepCOVID-XR имела показатели в 82%.