Գիտնականները բացահայտել են կորոնավիրուսի ժամանակ թոքերի վնասվածքի պատկերը
Նոր վարակիչ հիվանդությունների ազգային լաբորատորիայից, ռեգեներատիվ բժշկության կենտրոնից եւ համակարգային կենսաբանության ցանցային կենտրոնից գիտնականները բացահայտել են ախտածին գործընթացների պատկերը, որը տեղի է ունենում կորոնավիրուսի հետեւանքով վնասվածք թոքերում: Գիտնական աշխատության արդյունքները հրապարակվել են Molecular Cell ամսագրում:
Phys.org-ի հաղորդմամբ՝ մասնագետներն ուսումնասիրել են վարակումից հետո մեկից մինչ 24 ժամվա ընթացքում թոքերի ալվեոլյար բջիջները, որպեսզի հասկանան, թե ինչ փոփոխություններ են տեղի ունենում բջիջներում վարակումից 1, 3 եւ 6 ժամ անց: Բոլոր փոփոխությունները համեմատել են չվարակված բջիջների հետ:
Պարզվել է, որ SARS-CoV-2-ն արդեն 1 ժամ անց թոքերի վարակված բջիջներում առաջացնում է անոմալ փոփոխություններ սպիտակուցների մոդիֆիկացիայում: Այդ խիստ վերահսկելի գործընթացը կարեւոր դեր ունի օրգանիզմի առողջ բջիջների ներսում սպիտակուցների գործառույթի կարգավորման մեջ:
Գիտնականների խոսքով՝ երբ SARS-CoV-2-ը հայտնվում է թոքերում, այն սկսում է օգտագործել վարակված բջիջների ռեսուրսները, որոնք անհրաժեշտ են բնականոն աճի եւ գործունեության համար:

Ученые раскрыли картину поражения легких при коронавирусе
Ученые из Национальной лаборатории новых инфекционных заболеваний (NEIDL), Центра регенеративной медицины (CReM) и Центра сетевой системной биологии (CNSB) раскрыли картину патогенных процессов, происходящих в пораженных коронавирусом легких человека. Результаты научной работы были опубликованы в журнале Molecular Cell.
Как сообщается в пресс-релизе на Phys.org, специалисты изучили альвеолярные клетки легких в период от одного до 24 часов после инфицирования, чтобы понять, какие изменения происходят в клетках легких через 1, 3 и 6 часов после заражения коронавирусом SARS-CoV-2. Также они хотели понять, какие изменения происходят через 24 часа после заражения. Все изменения в инфицированных клетках сравнивали с неинфицированными клетками.
Как оказалось, SARS-CoV-2 уже через час вызывает в инфицированных клетках легких аномальные изменения в модификации белков, называемой фосфорилированием. Этот строго регулируемый процесс играет важную роль в регулировании функции белков внутри здоровых клеток организма. Изменения в фосфорилировании помогают вирусу размножаться и разрушать клетки, что в конечном итоге приводит к обширному повреждению легких.
По словам ученых, как только SARS-CoV-2 попадает в легкие, он начинает использовать ресурсы зараженных клеток, которые необходимы им для нормального роста и функционирования.