Կորոնավիրուսի քիչ ուսումնասիրված բարդություններ. Նյարդաբանական խանգարումներ, ԿՆՀ խնդիրներ, կաթված
Կորոնավիրուսային ինֆեկցիայով որոշ պացիենտների մոտ կարող են դրսեւորվել քիչ ուսումնասիրված բարդություններ, այդ թվում՝ նյարդաբանական խանգարումներ, ինչպես վարակված լինելու շրջանում, այնպես էլ ապաքինվելուց հետո: Այս մասին հայտնել է նյարդաբան Նեոնիլա Ֆոմինա-Չերտոուսովան (Ռուսաստան), փոխանցում է «Ռոսիյսկայա գազետան»:
COVID-19-ի դեպքում կարող են առաջանալ նաեւ կենտրոնական նյարդային համակարգի հետ կապված խնդիրներ: Ավելին՝ կորոնավիրուսով վարակվելու դեպքում կաթվածի զարգացման հավանականությունը մեծանում է շուրջ 6 տոկոսով:
«Այն կարող է պատահել կա՛մ կովիդով վարակվելուց հետո 1-3 շաբաթ անց, կա՛մ դառնալ ինֆեկցիոն հիվանդության առաջին ախտանիշը»,- ասել է մասնագետը:
Խոսելով կորոնավիրուսի պատճառով դեմենցիայի արագ զարգացման մասին, մասնագետը նշել է, որ քրոնիկական անոթային խանգարումները կարող են ուղեկցվել նաեւ գրգռվածությամբ, գիտակցության կորստով ջղակծկումներով կամ հակառակը՝ քնկոտությամբ եւ ապատիայով: Սա տեղի է ունենում այն պատճառով, որ ուղեղը չի ստանում թթվածնի անհրաժեշտ ծավալ:
Նյարդաբանը նաեւ նշել է, որ ռիսկի խմբում են, այդ թվում, նաեւ երիտասարդ պացիենտները, որոնց մոտ ինֆեկցիան կարող է ընթանալ առանց թոքաբորբի, եւ որոնք կարող են անգամ չկռահել, որ իրենք հիվանդ են:

Малоизученные осложнения коронавируса: Неврологические нарушения, проблемы с ЦНС, инсульт
У некоторых пациентов с коронавирусной инфекцией могут проявиться малоизученные осложнения, в том числе неврологические нарушения – как в период инфицирования, так и после выздоровления. Об этом рассказала невролог Неонила Фомина-Чертоусова (Россия), передает «Российская газета».
При COVID-19 могут также возникнуть проблемы с центральной нервной системой. Более того, при инфицировании коронавирусом риск развития инсульта повышается примерно на 6%.
«Он может случиться или через одну-три недели после заражения ковидом, или стать первым симптомом инфекционного заболевания», — сказала специалист.
Говоря о быстром развитии деменции из-за коронавируса, специалист отметила, что хронические сосудистые нарушения могут также сопровождаться возбуждением, судорогами с утратой сознания, или, наоборот, сонливостью и апатией. Это происходит из-за того, что мозг не получает необходимый объем кислорода.
Невролог также отметила, что в группе риска находятся в том числе и молодые пациенты, у которых инфекция может протекать без пневмонии и которые могут и не догадываться о том, что они больны.