Մետֆորմինի ընդունումը 3 անգամ նվազեցնում է կորոնավիրուսով վարակված դիաբետիկների շրջանում մահացությունը. հետազոտություն
18 հունվարի, 2021  15:42
Մետֆորմինի ընդունումը 3 անգամ  նվազեցնում է կորոնավիրուսով վարակված դիաբետիկների շրջանում մահացությունը: Այս մասին ասվում է Ալաբամայի համալսարանից գիտնականների հետազոտության մեջ:
Medportal-ի հաղորդմամբ՝ դիաբետ ունեցող պացիենտների մոտ կորոնավիրուսից մահվան եւ ծանր ընթացքի ռիսկը մեծ է: Մեծ Բրիտանիայի Ազգային առողջապահական համակարգի տվյալներով՝ 1-ին տեսակի դիաբետ ունեցող մարդկանց մոտ կորոնավիրուսից մահվան ռիսկը 3,5 անգամ մեծ է՝ ի տարբերություն դիաբետ չունեցողների ռիսկի: 2-րդ տեսակի դիաբետ ունեցողների մոտ այն մեծ է 2 անգամ:
Նոր հետազոտության հեղնակները վերլուծել են կորոնավիրուսով վարակված ավելի քան 25 300 պացիենտների բժշկական տվյալները: Այդ խմբում մահացության ընդհանուր ցուցանիշը կազմել է 11 տոկոս, ընդ որում, դիաբետը մեծացրել է մահվան հավանականությունը 3,62 անգամ: Հետազոտողներն ուսումնասիրել են մետֆորմինի եւ ինսուլինի ընդունման ազդեցությունը պացիենտների մահացության վրա: Պարզվել է, որ ինսուլինի ներարկումը ոչ մի կերպ չի ազդում մահացության ռիսկի վրա: Սակայն դիաբետիկների մոտ, որոնք մետֆորմին են ընդունել մինչ վարակումը, կորոնավիրուսից մահվան հավանականությունը զգալիորեն ցածր է եղել եւ համեմատելի դիաբետ չունեցող պացիենտների շրջանում մահացության ռիսկի հետ:

Прием метформина в три раза снижает смертность у диабетиков с COVID-19 – исследование
Метформин – препарат, используемый при лечении диабета 2 типа, может буквально спасать жизнь диабетиков с коронавирусной инфекцией COVID-19. Как показало исследование ученых из Университета Алабамы, у пациентов с диабетом, регулярно принимавших метформин до заражения коронавирусом, в три раза больше шансов выжить по сравнению с теми, кто этого препарата не принимал.
Как сообщает Medportal.ru, риск тяжелого течения и смерти от коронавирусной инфекции у пациентов с диабетом повышен. По данным Национальной системы здравоохранения Великобритании (NHS), риск смерти от коронавирусной инфекции у людей с диабетом 1 типа в 3,5 раза выше по сравнению с риском недиабетиков. С диабетом 2 типа — в 2 раза выше.
Авторы нового исследования проанализировали данные медицинских карт более 25 300 пациентов с подтвержденным COVID-19. Общий показатель смертности в этой когорте составил 11%, причем диабет увеличивал вероятность летального исхода в 3,62 раза. Исследователи изучили влияние приема метформина и инсулина на смертность пациентов. Как оказалось, инъекции инсулина (для пациентов с диабетом I типа) никак не влияют на риск смертности. Однако у диабетиков, принимавших метформин до заражения, вероятность умереть от COVID-19 была значительно ниже и сопоставима с риском смертности среди пациентов без диабета.