Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվել է բնակչության մոտ 0.1 տոկոսը
Հայաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվել է բնակչության մոտ 0.1 տոկոսը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց ամերիկահայ վիրաբույժ Շանթ Շխրտումյանը:
Նրա խոսքով, այս թիվը շատ ցածր է՝ այլ երկրների համեմատ: Օրինակ, Իսրայելում բնակչության մոտ 60 տոկոսն արդեն պատվաստված է: Ադրբեջանում պատվաստվածների տոկոսը հասնում է 9-ի, Թուրքիայում՝ 16-ի, ՌԴ-ում՝ 8.5-ի, Վրաստանում՝ 1.1-ի:
Իսկ ամբողջ աշխարհում, մասնագետի խոսքով, սպառվել է արդեն կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի մոտ 1 մլրդ դեղաչափ, եւ մոլորակի բնաչության մոտ 7 տոկոսն արդեն պատվաստված է:
Հայաստանում, Շանթ Շխրտումյանի խոսքով, պատվաստվողների թիվը վերջին օրերին սկսել է աճել, բայց դեռ մեծ աշխատանք կա կատարելու: Նրա խոսքով, պատվաստումները պանդեմիայից միակ ռեալ ելք են, միակ հնարավորությունը՝ նորմալ կյանքին վերադառնալու համար: Եթե ավելի շատ մարդ պատվաստվի եւ պաշտպանություն ստանա վարակից, ամեն առավոտ մենք այլեւս չեն լսի լուրեր այն մասին, որ նախորդ օրվա ընթացքում 20-30-40 հոգի Հայաստանում մահացել է կորոնավիրուսային վարակից:

About 0.1% of Armenia residents is vaccinated against coronavirus
YEREVAN. – Solely about 0.1% of the population in Armenia has been vaccinated against COVID-19. American Armenian surgeon Shant Shekherdimian told about this to a press conference Tuesday.
According to him, this number is very low compared to other countries. For example, about 60 percent of the population in Israel is already vaccinated against the coronavirus; in Azerbaijan, the percentage of those vaccinated reaches 9, in Turkey—16, in Russia—8.5, and in Georgia—1.1.
And around the world, according to the expert, about 1 billion doses of vaccines against COVID-19 have already been used, and about 7 percent of the planet's population has already been vaccinated.
As per Shekherdimian, the number of vaccinated people in Armenia has started to grow in recent days, but there is still a lot of work to be done in this regard.
According to him, inoculations are the only real way out of this pandemic and the chance to return to normal life.