Որքան ժամանակ անց են երեխաների մոտ COVID-19-ից հետո բորբոքային մուլտիհամակարգային համախտանիշի նշաններն անցնում
25 մայիսի, 2021  19:29
COVID-19-ի ծանր բարդություն համարվող բորբոքային մուլտիհամակարգային համախտանիշի (ԲՄՀ) նշանների մեծ մասը վերանում է վեց ամսվա ընթացքում: Այս մասին հաղորդվում է Lancet Child & Adolescent Health-ում հրապարակված ուսումնասիրության մեջ:
COVID-19-ից հետո մանկական բորբոքային մուլտիհամակարգային համախտանիշի (ՄԲՄՀ) նշանները գիտնականներն առաջին անգամ նկարագրել են 2020-ի գարնանը: SARS-CoV-2-ի այս բարդությունը զարգանում է այն բանից հետո, երբ մարդը սուր վարակ է տարել: Ավելի ուշ հայտնի է դարձել, որ այս խնդրին ոչ միայն երեխաները կարող են բախվե, այլ նաեւ՝ մեծահասակները:
Բրիտանացի գիտնականները զննել են ԲՄՀ-ով 64 երեխաների, որոնք 2020 թվականի ապրիլից սեպտեմբեր բուժվել են Մեծ Բրիտանիայի հիվանդանոցներում: Մասնակիցների միջին տարիքը 10 տարեկան է եղել: Բոլոր երեխաները հոսպիտալացվել են ՄԲՄՀ-ի համար, սակայն զննումների 6 ամիսների ընթացքում ուսումնասիրության մասնակիցներից ոչ ոք չի մահացել: Բարդության սուր փուլում երեխաներն առավել հաճախ են տառապել աղեստամոքսային համակարգի, նյարդային համակարգի եւ սրտային ախտանիշներից:
6 ամիս անց երեխաների մոտ ՄԲՄՀ-ի գրեթե բոլոր ախտանիշներն անցել են, համակարգային բորբոքումն անհետացել է բոլոր մասնակիցների մոտ, բացի մեկից: Երկու երեխայի մոտ էխոկարդիոգրամայի միջոցով բժիշկները պաթոլոգիա են հայտնաբերել, վեցի մոտ պահպանվել են աղեստամոքսային ախտանիշները։
Ուսումնասիրության ավարտին գիտնականները 18 երեխաների մոտ ոչ մեծ նյարդաբանական շեղումներ են հայտնաբերել: Սակայն դրանք չեն ազդել առօրյա գործողություններ կատարելու ունակության վրա: Հիվանդանոցից դուրս գրվելուց հետո փոքրիկ պացիենտների մոտ աստիճանաբար մեծացել է մկանային ուժը, բայց նրանցից ոմանք ավելի դանդաղ են քայլել, քան ենթադրում է տարիքային նորմը: Բոլոր երեխաները, բացի մեկից, վերադարձել են դպրոցում ուսումնառության սովորական ռեժիմին։

Через какое время проходят симптомы воспалительного мультисистемного синдрома после COVID-19 у детей?
25 мая, 2021  19:29
Большая часть симптомов воспалительного мультисистемного синдрома, тяжелого осложнения COVID-19, уходит в течение полугода. Об этом сообщается в исследовании, опубликованном в Lancet Child & Adolescent Health.
Педиатрический воспалительный мультисистемный синдром (ПВМС) после COVID-19 ученые впервые описали весной 2020 года. Это осложнение SARS-CoV-2 развивается уже после того, как человек перенес острую инфекцию. Позже стало известно, что с этой проблемой могут столкнуться не только дети, но и взрослые.
Британские ученые исследовали 64 ребенка, которые проходили лечение по поводу ПВМС в больницах Великобритании с апреля по сентябрь 2020 года. Средний возраст участников был 10 лет. Все дети были госпитализированы по поводу ПВМС, но за 6 месяцев, которые длилось наблюдение, ни один из участников исследования не умер. Во время острой фазы осложнения дети чаще всего страдали от симптомов со стороны желудочно-кишечного тракта, нервной системы и сердца.
Спустя 6 месяцев практически все симптомы ПВМС у детей прошли, системное воспаление исчезло у всех, кроме одного участника исследования. У двух детей при эхокардиограмме врачи обнаруживали патологию, у шести сохранялись желудочно-кишечные синдромы.
В конце исследования небольшие неврологические отклонения ученые обнаружили у 18 детей. Однако они не влияли на способность выполнять рутинные действия. После выписки из больницы у маленьких пациентов постепенно увеличивалась мышечная сила, однако некоторые из них ходили медленнее, чем предполагает возрастная норма. Все дети, кроме одного, вернулись к обычному режиму обучения в школе.