COVID-19-ի ծանր ընթացքի ռիսկը տղամարդկանց մոտ կարող է կախված լինել տեստոստերոնի մակարդակից
Տղամարդկանց արյան մեջ տեստոստերոնի ցածր մակարդակը բարձրացնում է կորոնավիրուսով վարակվելու եւ COVID-19-ի ծանր ձեւի առաջացման ռիսկը։ Այսպիսի եզրակացության են եկել Վաշինգտոնի համալսարանի գիտնականները։
Ինչպես տեղեկացնում է ՏԱՍՍ-ը, բազմաթիվ հետազոտությունները հաստատել են, որ կորոնավիրուսն ավելի հաճախ խոցում է տղամարդկանց։ Այս փաստը մասնագետները կապել են այն բանի հետ, որ տղամարդկանց թոքերի բջիջները պարունակում են ACE2 ռեցեպտորի ավելի շատ մոլեկուլներ, որոնց օգնությամբ վիրուսը միանում է տիրոջ բջիջներին։
Սակայն ավելի հանգամանալից հետազոտությունն ի հայտ բերեց որոշակի անհամապատասխանություններ։ Նոր հետազոտության հեղինակներն ուսումնասիրել են կորոնավիրուսային վարակի ծանր ձեւ ունեցող մոտ 150 տղամարդու եւ կնոջ հորմոնալ պրոֆիլը, պարզել տեստոստերոնի, էստրոգենի, ինսուլինի եւ այլ հորմոնների մակարդակները։ Պարզվել է, որ հորմոնալ վիճակն առանձնապես չի ազդել կանանց մոտ վարակի ընթացքի վրա։ Բայց տղամարդկանց մոտ ամեն բան կապվել է տեստոստերոնի մակարդակի հետ։
Հետազոտությունը ցույց է տվել, որ եթե տղամարդկանց մոտ տեստոստերոնի խտությունը եղել է ստորին շեմին, դրանից վաղաժամ մահվան եւ վերակենդանացման բաժանմունքում հայտնվելու վտանգը տղամարդկանց մոտ առավելագույն չափով բարձր է եղել։ Դա հատկապես բնորոշ էր այն տղամարդկանց, որոնց տեստոստերոնի մակարդակը արագ ընկնում էր վարակի զարգացմանը զուգընթաց (վերակենդանացման բաժանմունքում հայտնվելու վտանգն ավելանում էր 8-10 անգամ)։ Գիտնականների խոսքով՝ նման պացիենտների մոտ տեստոստերոնի խտությունն ուղեկցվում էր IL-6 սպիտակուցի եւ այլ բորբոքային մոլեկուլների խտության աճով, ինչպես նաեւ իմունային բջիջների վարքի փոփոխություններով։

Low testosterone levels increase the risk of contracting coronavirus
Low testosterone levels in men increase the risk of contracting coronavirus and developing severe forms of COVID-19, the US scientists noted.
According to TASS, numerous studies have confirmed that the coronavirus is more likely to affect men.
Experts attributed this fact to the fact that the cells of the lungs of men contain more molecules of the ACE2 receptor, with the help of which the virus attaches to the host cells.
However, a more detailed analysis revealed certain inconsistencies. The authors of the new study studied the hormonal profile of approximately 150 men and women with severe forms of coronavirus infection, revealed levels of testosterone, estrogen, insulin, and other hormones. As it turned out, hormonal status did not particularly affect the course of infection in women. But for men, it all came down to testosterone levels.
The study showed that if a man's testosterone concentration was fixed at the lower thresholds, his risk of premature death and getting into intensive care in men was the highest. This was especially true for men, whose testosterone levels fell rapidly as the infection progressed (the risk of being admitted to intensive care increased 8-10 times).
According to scientists, in such patients, a decrease in testosterone concentration was accompanied by an increase in the concentration of the protein IL-6 and other pro-inflammatory molecules, as well as changes in the behavior of immune cells.