Ինչ հաճախականությամբ կարելի է ֆաստֆուդ ուտել՝ առանց առողջությանը վնաս հասցնելու
Շաբաթը 1-2 անգամ արագ ֆաստֆուդ ուտելը առողջությանը էական վնաս չի հասցնի, եթե մնացած ժամանակ մարդը բացառապես առողջ սնունդ է ուտում: Այսպիսի կարծիք է հայտնել Յելի կանխարգելիչ հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Դեւիդ Կացը (ԱՄՆ):
Blue Zones պորտալին տված հարցազրույցում մասնագետը նշել է, որ առողջ սննդակարգի հիմնական մասը պետք է կազմեն մրգերն ու բանջարեղենը, ինչպես նաեւ ամբողջական ձավարեղենը եւ հացահատիկները: Սակայն եթե մարդը քրոնիկ հիվանդություններ ունի, մասնավորապես, սրտի եւ արյան անոթների հետ կապված խնդիրներ, ապա ֆաստֆուդի նույնիսկ երբեմն օգտագործումը կբարձրացնի հիվանդությունների զարգացման ռիսկը:
Մասնագետը նաեւ նախազգուշացրել է, որ շաբաթվա ընթացքում 2 անգամից ավելի ֆաստֆուդ օգտագործող մարդկանց մոտ հաճախ ախտորոշվում է 2-րդ տիպի շաքարախտ եւ ճարպակալում:
Սակայն, մասնագետի խոսքով, բարձր միջին հաշիվ ունեցող ռեստորանները հաճախ բուրգերները եւ այլ ֆաստֆուդը պատրաստում են որակյալ մթերքներից: Դա կապված է ֆաստֆուդի դեռեւս մեծ պահանջարկի եւ հաճախորդներ կորցնելու հաստատությունների սեփականատերերի մտավախության հետ:

Как часто можно есть фастфуд без вреда для здоровья?
Употребление фастфуда 1-2 раза в неделю не нанесет существенного вреда здоровью, если в остальное время человек ест исключительно полезную пищу. Такое мнение выразил директор Йельского центра профилактических исследований Дэвид Кац (США).
В интервью порталу Blue Zones специалист отметил, что основную часть здорового рациона должны составлять фрукты и овощи, а также цельнозерновые крупы и злаки. Однако если человек имеет хронические заболевания, в частности, проблемы с сердцем и сосудами, то даже эпизодическое употребление фастфуда увеличит риск развития заболеваний.
Также специалист предупредил, что у людей, потребляющих фастфуд чаще 2 раз в неделю, нередко диагностируют сахарный диабет второго типа и ожирение.
Однако, по словам специалиста, в ресторанах с высоким средним чеком зачастую готовят бургеры и другой фастфуд из качественных продуктов. Это связано с по-прежнему высоким спросом на фастфуд и нежеланием владельцев заведений терять клиентов.