Որքան ժամանակ կարելի է մնալ արեւի տակ առանց արեւապաշտպան քսուքի
Ամռանը մարդիկ սկսում են ավելի շատ ժամանակ անցկացնել դրսում, բայց տնից դուրս գալիս քչերն են արեւապաշտպան քսուքներ օգտագործում:
Մաշկաբան եւ կոսմետոլոգ Սոնա Բունիաթյանը NEWS.am Medicine-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց, որ առանց արեւապաշտպան քսուքի 10 րոպե արեւի տակ մնալն անվտանգ է: Եթե պլանավորում եք ավելի երկար մնալ դրսում, ցանկալի է օգտագործել արեւապաշտպան քսուք, ընդ որում՝ լողափին գտնվելու դեպքում դրա պաշտպանության ինդեքսը (SPF) պետք է լինի 30, 50 կամ ավելի բարձր:
Ավելին, մասնագետի խոսքով, արեւապաշտպան միջոցների մեծ մասը անհրաժեշտ է «թարմացնել» յուրաքանչյուր երկու ժամը մեկ, որպեսզի այն հետեւողականորեն պաշտպանի մաշկը ուլտրամանուշակագույն ճառագայթների վնասակար ազդեցությունից:
Իսկ ի՞նչ կպատահի, եթե արեւի տակ մնաք առանց արեւապաշտպան քսուքի:
Ինչպես նշեց մասնագետը, կարելի է այրվածքներ ստանալ, ընդ որում՝ այդ ռիսկն ավելի բարձր է բաց գույնի մաշկ ունեցող մարդկանց, ինչպես նաեւ վիտիլիգո ունեցող պացիենտների համար:
Բացի այդ, ուլտրամանուշակագույն ճառագայթումը մեծացնում է մելանոմայի՝ մաշկի վտանգավոր քաղցկեղի զարգացման ռիսկը: Արեւի ճառագայթների եւ այս հիվանդության միջեւ կապը վաղուց ապացուցված է բազմաթիվ հետազոտություններով:
Եւս մեկ խնդիր, որի հետ կբախվեք արեւի տակ մնալու դեպքում, մաշկի ֆոտոծերացումն է: Բանն այն է, որ ուլտրամանուշակագույն ճառագայթները վնասում են կոլագենը, առաջացնում մաշկի բջիջների, ֆիբրոզային հյուսվածքի եւ արյունատար անոթների դեգեներատիվ փոփոխություններ, ինչը հանգեցնում է կնճիռների առաջացման: Հենց այդ պատճառով է, որ մաշկի երիտասարդությունը երկարացնելու համար խորհուրդ է տրվում այն պաշտպանել արեւի ճառագայթներից:

Как долго можно оставаться на солнце без солнцезащитного крема?
Летом люди начинают проводить больше времени на улице, но мало кто пользуется солнцезащитным кремом, когда выходит из дома.
Дерматолог и косметолог Сона Буниатян рассказала в беседе с корреспондентом NEWS.am Medicine, что без солнцезащитного крема безопасно находиться на солнце 10 минут. Если планируется находиться вне помещений дольше, желательно пользоваться солнцезащитным кремом, причем его индекс защиты (SPF) должен быть 30, 50 или выше, если вы находитесь на пляже.
Более того, по словам специалиста, большинство солнцезащитных кремов необходимо «обновлять» каждые два часа, чтобы он стабильно защищал кожу от вредного воздействия ультрафиолетовых лучей.
Что же случится, если оставаться под солнцем без солнцезащитного крема?
Как отметила специалист, можно столкнуться с ожогами, причем этот риск выше у людей со светлой кожей, а также у пациентов с витилиго.
Кроме того, ультрафиолетовое излучение повышает риск развития меланомы – опасного рака кожи. Связь между солнечными лучами и этим заболеванием уже давно доказан множеством исследований.
Еще одна проблема, с которой вы столкнетесь, оставаясь на солнце, - фотостарение кожи. Дело в том, что ультрафиолетовые лучи повреждают коллаген, вызывают дегенеративные изменения клеток кожи, фиброзной ткани и кровеносных сосудов, что и приводит к появлению морщин. Именно поэтому для продления молодости кожи рекомендуется защищать ее от солнечных лучей.