5 սխալ, որոնք մարդիկ հաճախ թույլ են տալիս նախաճաշին
Շատերը սխալ են նախաճաշում, ինչը հանգեցնում է այնպիսի խնդիրների, ինչպիսիք են որովայնի փքվածությունը եւ բացասաբար է ազդում կազմվածքի վրա, հաղորդել է Eat This, Not That!-ը:
Սննդաբանները առանձնացրել են հինգ ամենատարածված սխալները, որոնք մարդիկ թույլ են տալիս նախաճաշ պատրաստելիս եւ ուտելիս:
Առաջին սխալը միայն պարզ ածխաջրերից, հիմնականում քաղցրավենիքից բաղկացած նախաճաշն է: Նման նախաճաշը չի հագեցնում քաղցը եւ վատ է ազդում կազմվածքի վրա:
«Նման մթերքները զուրկ են սննդարար նյութերից, ստացվում է՝ միայն կալորիաներ եք ընդունում, որոնք հանգեցնում են արյան մեջ շաքարի մակարդակի բարձրացմանը», - ասել է սննդաբան Տրիստա Բեսթը:
Որպես այլընտրանք նա առաջարկում է նախաճաշին ցորենի հաց ուտել ընկույզի յուղի ոչ մեծ քանակության հետ:
Մասնագետների կարծիքով՝ շաքարով հարուստ նախաճաշերը կարող են ուժեղացնել քաղցի զգացողությունն ու հանգեցնել օրվա ընթացքում չափից շատ ուտելուն:
Մասնագետները նաեւ խորհուրդ են տալիս բաց չթողնել նախաճաշը, այլ ընտրել սննդարար մթերքներ: Սննդաբան եւ սպորտային սննդակարգի մասին գրքի հեղինակ Էմի Գուդսոնը կարծում է, որ նախաճաշը բաց թողնելը հանգեցնում է օրվա ընթացքում չափից շատ ուտելուն: Նա խորհուրդ է տալիս ուտել ձու, մրգեր եւ հացահատիկային տոստ, վարսակի փաթիլներ գետնանուշի կարագով կամ մածունով, մրգերով, կաթով եւ ընկույզի կարագով սմուզիներ:
Սպիտակուցի պակասը նույնպես բացասաբար է ազդում առողջության եւ կազմվածքի վրա: Ըստ Գուդսոնի՝ նախաճաշին սպիտակուց ավելացնելը օգնում է կայունացնել արյան մեջ շաքարի մակարդակը եւ օգնում է ավելի երկար հագեցած մնալ:
Կարեւոր է նաեւ սննդի ընդունման արագությունը. եթե մարդը շատ արագ ուտում է, նա հագեցվածություն չի զգում եւ հաճախ չափից շատ է ուտում: «Ձեր ուղեղը գիտակցում է, որ հագեցած եք ուտելուց միայն 15-20 րոպե անց: Եթե ​​ ուտում եք 10 րոպեում կամ ավելի քիչ ժամանակում, կարող եք ուտել ավելին, քան ձեզ հարկավոր է», - ասել է սննդաբան Շենոն Հենրին:

5 ошибок, которые люди часто совершают за завтраком
Многие люди завтракают неправильно, что приводит к проблемам вроде вздутия живота, а также негативно влияет на фигуру, как сообщает издание Eat This, Not That!
Диетологи выделили пять наиболее распространенных ошибок, которые люди совершают при приготовлении и употреблении завтрака.
Первой ошибкой считается завтрак, состоящий только из простых углеводов, в основном, сладостей. Такой завтрак не утолит голод и плохо повлияет на фигуру.
«Подобные продукты лишены питательных веществ, по сути, вы съедаете одни калории, которые приводят к повышению уровня сахара в крови», — сказала диетолог Триста Бест.
В качестве альтернативы она предлагает есть на завтрак хлеб из цельного зерна с небольшим количеством орехового масла.
По словам специалистов, завтраки с высоким содержанием сахара способствуют усилению чувства голода и перееданию в течение дня.
Специалисты также не рекомендуют пропускать утренний прием пищи и советуют выбирать сытные продукты. Диетолог и автор книги по спортивному питанию Эми Гудсон считает, что пропущенный завтрак приводит к перееданию в течение дня. Она советует выбирать яйца, фрукты и цельнозерновой тост, овсянку с арахисовым маслом или смузи с йогуртом, фруктами, молоком и ореховым маслом.
Отсутствие белка также негативно сказывается на здоровье и фигуре. По мнению Гудсон, добавление белка в завтрак поможет стабилизировать уровень сахара в крови и позволит дольше оставаться сытым.
Скорость приема пищи тоже имеет значение: если человек ест слишком быстро, он не чувствует насыщения и часто переедает. «Ваш мозг осознает, что вы сыты только через 15-20 минут после начала еды. Если вы едите в течение 10 минут или меньше, вы можете съесть больше, чем вам нужно», — сказал диетолог Шеннон Генри.