Գիտնականները մշակել են COVID-19-ի դեմ ցողունային բջիջների վրա հիմնված նոր դեղամիջոց
Ռամբամ կլինիկայի (Իսրայել) գիտնականները մշակել եւ հաջողությամբ անցկացրել են COVID-19-ի դեմ նոր դեղամիջոցի փորձարկման առաջին փուլը` հիմնված օրգանիզմի ցողունային բջիջների վրա: Այս մասին ՌԻԱ Նովոստի-ի հետ հարցազրույցում խոսել է նախագծի գլխավոր հետազոտող Թոմեր Բրոնշտեյնը:
Ըստ նրա՝ կենսաքիմիկոսները օրվա ընթացքում հիվանդներին ներարկում են նոր նյութի երեք չափաբաժին, որի շնորհիվ հնարավոր է լինում հարգավորել արյան մեջ թթվածնի հագեցվածության մակարդակը եւ բարելավել հիվանդների ինքնազգացողությունը:
«Ցողունային բջիջները կարող են հանգստացնել իմունային համակարգը: Կարելի է ասել, որ դրանք օրգանիզմում աշխատում են ինչպես շտապ օգնություն», - ասել է Բրոնշտեյնը:
Նրա խոսքով՝ այս բջիջները նաեւ ունակ են կասեցնել «ցիտոկինային փոթորիկը», որի դեպքում իմունային համակարգը վարակի դեմ պայքարում սկսում է հարձակվել իր իսկ օրգանների եւ հյուսվածքների վրա: Գիտնականների համար անհրաժեշտ նյութը ստանալու համար ցողունային բջիջները վերցվում են առողջ մարդկանցից, տասը օրվա ընթացքում ուղարկվում են հատուկ բիոռեակտոր եւ պատրաստվում ներարկման համար:
«Կլինիկական փորձարկումների ընթացքում տեսանք, որ մեր բուժման անվտանգությունը բավարար չէ: Երկրորդ՝ տեսանք, թե ինչ անհավանական ազդեցություն է թողնում մեր դեղամիջոցը», - ասել է գիտնականը:

Ученые разработали новое лекарство от COVID-19, основанное на стволовых клетках
Ученые из клиники Рамбам (Израиль) разработали и успешно провели первую стадию испытаний нового лекарства от COVID-19, основанного на стволовых клетках организма. Об этом в беседе с РИА Новости рассказал главный исследователь проекта Томер Бронштейн.
По его словам, биохимики в течение суток вводили пациентам по три дозы нового вещества, благодаря чему удалось нормализовать уровень насыщения кислородом крови и улучшить самочувствие пациентов.
«У стволовых клеток есть свойство успокаивать иммунную систему. Можно сказать, что они работают как скорая помощь в организме», — сказал Бронштейн.
По его словам, свойства этих клеток также способны прекращать цитокиновый шторм, при котором иммунитет в борьбе с инфекцией начинает атаковать свои же органы и ткани. Для получения нужного ученым вещества стволовые клетки берутся у здоровых людей, отправляются в специальный биореактор на десять суток, после чего помещаются в инъекцию.
«Во время клинических исследований мы увидели, что безопасность нашего лечения не вызывает никаких нареканий. Во-вторых, мы увидели, какой невероятный эффект у нашего лекарства», — сказал ученый.