Ի՞նչ խնդիրներ կարող են առաջանալ շոգին քիչ ջուր խմելու դեպքում
Եթե շոգ օրերին մարդը բավարար քանակությամբ ջուր չի խմում, դա կարող է հանգեցնել արյան թանձրացման եւ, որպես հետեւանք, սրտի, երիկամների եւ անոթային համակարգի խանգարումների: Այս մասին հայտնել է սննդաբան Սվետլանա Ֆուսը:
Նրա խոսքով՝ քրտինքի հետ միասին օրգանիզմը կորցնում է ոչ միայն հեղուկը, այլեւ ամենակարեւոր հանքանյութերը՝ կալիում, նատրիում, կալցիում, մագնեզիում եւ քլոր, որոնք օրգանիզմում կարեւոր գործառույթներ են կատարում՝ պահպանում են աղաջրային, թթվահիմնային հավասարակշռությունը, պատասխանատու են սրտամկանների կծկման, անոթային տոնուսի համար, մասնակցում են նյարդային ազդակների փոխանցմանը եւ այլն:
Ինչպես նշել է մասնագետը, շոգին կարեւոր է շատ սովորական մաքուր ջուր խմել, որը նույնպես էլեկտրոլիտներ է մատակարարում: Բացի այդ, շատ հանքանյութեր կան բանջարեղենի, հատապտուղների եւ մրգերի մեջ:
«Հենց դրանք ամռանը պետք է կազմեն մեր սննդակարգի հիմքը: Դրանք պարունակում են ոչ միայն օգտակար հանածոներ, այլեւ բավարար քանակությամբ ջուր: Այսպես, օրինակ, վարունգի եւ լոլիկի մեջ մինչեւ 95% հեղուկ կա, հատապտուղների եւ մրգերի մեջ՝ 80-90%»,- իր Instagram-ում հայտնել է սննդաբանը:

Какие могут возникнуть проблемы, если пить мало воды в жару?
Если человек пьет недостаточное количество воды в жаркие дни, это может привести к сгущению крови и, как следствие, к нарушениям работы сердца, почек и сосудистой системы. Об этом сообщила диетолог Светлана Фус.
По ее словам, вместе с потом организм теряет не только жидкость, но и важнейшие минералы — калий, натрий, кальций, магний и хлор, которые выполняют важные функции в организме: поддерживают водно-солевой баланс, кислотно-щелочное равновесие, отвечают за сокращение сердечной мышцы, тонус сосудов, участвуют в передаче нервных импульсов и так далее.
Как отметила специалист, в жару важно пить много простой чистой воды, которая также поставляет электролиты. Кроме того, много минеральных веществ содержится в овощах, ягодах и фруктах.
«Именно они летом должны составлять основу нашего рациона. В них содержатся не только минералы, но и достаточное количество воды. Так, например, в огурцах и помидорах до 95% жидкости, в ягодах и фруктах — от 80 до 90%», — сообщила диетолог в своем Instagram.