Նոր սահմանափակումնե՞ր. Կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումները Հայաստանում կարո՞ղ են պարտադիր դառնալ
Հայաստանում մշակվում է սահմանափակումների նոր փաթեթ, որը այժմ շրջանառության փուլում է եւ օգոստոսի երկրորդ կեսին կներկայացվի հանրությանը: Այս մասին լրագրողների հետ զրույցում ասաց առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Անահիտ Ավանեսյանը, պատասխանելով հարցերին այն մասին, թե կարող են արդյոք պատվաստումները դառնալ պարտադիր:
«Սա հանրային վտանգ ներկայացնող հիվանդություն է, եւ մենք տեսնում ենք, թե երկրները, երբ այն դուրս է գալիս կառավարելիության շրջանակից, ինչպիսի կոլապսային իրավիճակում են հայտնվում, ոչ միայն առողջապահական համակարգերը, այլ նաեւ երկրի թե տնտեսությունը, թե հանրային առողջապահական ամբողջ գործընթացը: Դրսեւորելով հանրային պատասխանատվություն, դրսեւորելով մեկս մեկին պաշտպանելու եւ ի վերջո հանրային իմունիտետ ստեղծելու համար ամեն քաղաքացի պետք է ակտիվ կերպով իր ներդրումը ունենա», - ասաց Ավանեսյանը:
Նրա խոսքով, շատերը այսօր հասկանում են, որ պիտի պատվաստվեն, բայց անընդհատ հետաձգում են այդ գործընթացը: Խնդիրն այն է, որ Հայաստանում դեռ չկա հիվանդությունները կանխարգելելու, առողջության մասին դեռ առողջ վիճակում հոգ տանելու մշակույթը:

July 26, 2021  14:05
Armenia is developing a new set of coronavirus restrictions that are currently in circulation and will be presented to the public in mid-August. This is what acting Minister of Health of Armenia Anahit Avanesyan told reporters today when she was asked if vaccination might become mandatory.
“This is a disease that presents a danger for the public, and we see how collapsed the healthcare systems, economies and public health systems of countries are when the latter are out of the scope of manageability. By being responsible and protecting each other, every citizen must actively make his or her contribution,” Avanesyan said.
According to her, many citizens understand that they must get vaccinated, but they are constantly postponing the process. The problem is that the people in Armenia still don’t have the culture of preventing diseases and taking care of their health while they are healthy.