Առավոտյան ո՞ր սովորություններն են մոտեցնում մահը
Առավոտյան որոշ սովորություններ շատ վնասակար են առողջության համար եւ կարող են նպաստել լուրջ հիվանդությունների զարգացմանն ու մոտեցնել մահը: Այս մասին գրում է «MK»ն
Նախաճաշից հրաժարվելը, շատ մասնագետների կարծիքով, վնասակար է առողջության համար: Եթե մարդը չի նախաճաշում, դա 87%-ով մեծացնում է սրտանոթային հիվանդություններից մահվան հավանականությունը: Բացի այդ, նախաճաշի բացակայությունն ազդում է մարդու քաշի վրա: Մարդիկ, ովքեր առավոտյան լավ են սնվել, օրվա ընթացքում գրեթե երկու անգամ ավելի շատ կալորիա են այրում:
Ուտելուց առաջ սուրճ խմելը եւս մեկ վտանգավոր սովորություն է, որը կարող է լուրջ վնաս հասցնել օրգանիզմին: Ինչպես պարզել են մասնագետները, դատարկ ստամոքսին խմած սեւ սուրճը կարող է ազդել արյան մեջ գլյուկոզայի մակարդակի վրա: Նախաճաշից առաջ խորհուրդ է տրվում մեկ բաժակ գոլ ջուր խմել, իսկ սուրճ կարելի է խմել միայն ուտելուց հետո:
Գիտնականները պնդում են, որ նախաճաշին մեկ բաժակ հյութը, ինչպես ցանկացած այլ քաղցր ըմպելիք, 16%-ով մեծացնում է շաքարային դիաբետի առաջացման վտանգը: Այս ըմպելիքն ավելի լավ է փոխարինել բջջանյութի բարձր պարունակությամբ թարմ մրգերով: Պետք է նաեւ հաշվի առնել, որ երկարատեւ հագեցման համար անհրաժեշտ է սնվել սպիտակուցներով եւ ճիշտ ճարպերով հարուստ մթերքներով:
Բացի այդ, ըստ մասնագետների, օրական մեկ կտոր բեկոնը կարող է 20%-ով մեծացնել աղիքային քաղցկեղի հավանականությունը: Այս մթերքի ընդամենը 25 գրամը կարող է հանգեցնել հաստ աղիքում ուռուցքի առաջացման:

August 4, 2021  09:48
Some morning habits are very harmful to health and can contribute to the development of serious diseases and bring death closer, MK reported.
Refusal to eat breakfast is unhealthy. If a person does not eat breakfast, it increases the risk of death from cardiovascular disease by 87%. The lack of breakfast affects a person's weight. People who ate well in the morning burned almost twice as many calories during the day.
Drinking coffee before meals is another dangerous habit that can seriously harm the body. As experts have found out, black coffee drunk on an empty stomach can affect blood glucose levels. It is recommended to drink a glass of warm water before breakfast, and coffee can only be drunk after a meal.
Scientists claim that a glass of juice for breakfast, like any other sugary drink, increases the risk of developing diabetes by 16%. It is best to replace this drink with fresh fruit that is high in fiber. It should also be borne in mind that for long-term satiety, you need to eat foods high in protein and the right fats.
In addition, according to experts, one slice of bacon per day can increase the chances of colorectal cancer by 20%. As little as 25 grams of this product can lead to the appearance of a tumor in the large intestine.