Ինչպիսին է թերապեւտի աշխատասենյակում ՍՇՎՎ-ով վարակվելու հավանականությունը
Ներհիվանդանոցային վարակները բավական տարածված խնդիր են, սակայն ամբուլատորիաներում վարակների խնդիրը շատ ավելի քիչ է ուսումնասիրված: Այդ բացը որոշել են լրացնել Մինեսոտայի համալսարանի գիտնականները, որոնք վերլուծել են 2016-2017 թվականների ընթացքում 6700 առաջնային օգնության սենյակներում ավելի քան 105,4 միլիոն ամբուլատոր այցելությունների տվյալները:
Գիտնականներն առանձնացրել են շնչառական վարակներով բժշկի դիմած պացիենտներին, որոնք ջերմություն, կոկորդի ցավ, քթից հոսք են ունեցել: Նրանք նաեւ ուսումնասիրել են այն պացիենտների տվյալները, որոնք ՍՇՎՎ-ի նշաններ ունեցող անձից հետո նույն օրը այցելել են թերապեւտի, եւ հետեւել գրիպի նման ախտանիշներով նրանց կրկնակի այցերին:
Պարզվել է, որ 1000 մարդուց միջինը 2,7-ը ստիպված են եղել նորից դիմել մասնագետի՝ շնչառական վարակի նշաններով: Ըստ գիտնականների՝ գրիպի նման ախտանիշներով անձից հետո բժշկի սենյակ մուտք գործածների մոտ ՍՇՎՎ-ով վարակվելու հավանականությունը 31,8%-ով ավելի է եղել, քան նրանց մոտ, ովքեր բժշկի մոտ նրանից առաջ են եղել: Այս ռիսկը մեծացել է նաեւ այն պատճառով, որ որոշ բժիշկներ անտեսում են յուրաքանչյուր պացիենտից հետո ձեռքերը պարտադիր լվանալու կանոնը:
Ըստ գիտնականների՝ բժշկական հաստատությունները պետք է հոգան վարակների վերահսկողության ուժեղացման մասին եւ առանձնացնեն շնչառական ախտանիշներով եւ առանց դրանց պացիենտների հոսքերը, իսկ բժիշկները պետք է դիմակներ եւ այլ պաշտպանիչ միջոցներ օգտագործեն, նույնիսկ եթե COVID-19-ի վտանգը մնա անցյալում:

Какова вероятность заразиться ОРВИ в кабинете терапевта?
Внутрибольничные инфекции – довольно распространенная проблема, но проблема инфекций в амбулаториях изучена намного хуже. Пробел этот решили заполнить ученые из Миннесотского университета, которые проанализировали данные о более чем о 105,4 миллиона амбулаторных посещений в 6700 кабинетах первичной помощи в период с 2016 по 2017 годы.
Ученые отдельно выделили пациентов, которые обращались к врачу с симптомами респираторных инфекций: повышенная температура, боль в горле, насморк и другие. Также они изучили данные о пациентах, которые пришли на прием к терапевту в тот же день после человека с признаками ОРВИ, и отследили их повторные посещения с гриппоподобными симптомами.
Оказалось, что в среднем 2,7 человека из 1000 вынуждены были снова обращаться к специалисту с признаками респираторной инфекции. По оценкам ученых, вероятность заразиться ОРВИ у тех, кто зашел в кабинет врача после человека с гриппоподобными симптомами, на 31,8% выше по сравнению с теми, кто был на приеме до него. Повышался этот риск и из-за того, что некоторые врачи пренебрегают правилом обязательного мытья рук после каждого пациента.
По словам ученых, медучреждениям стоит позаботиться об усилении инфекционного контроля и разделять потоки пациентов с респираторными симптомами и без них, а врачам использовать маски и другие средства защиты даже в том случае, если опасность COVID-19 останется в прошлом.