Ո՞ր ախտանշանները կարող են վկայել օրգանիզմում աղի անբավարարության մասին
Ո՞ր նշանները կարող են վկայել այն մասին, որ մարդու օրգանիզմում աղը բավարար չէ: Այս մասին իր կարծիքն է հայտնել գաստրոէնտերոլոգ եւ սննդաբան Նատալյա Ստուկովան (Ռուսաստան):
Նրա խոսքով՝ աղն անհրաժեշտ է օրգանիզմին, քանի որ այն մասնակցում է բջջային մակարդակում նյութափոխանակության գործընթացներին: Աղի մեջ հայտնաբերված հանքանյութերն ապահովում են էլեկտրոլիտների հավասարակշռությունը, որոնք նատրիում են ներառում: Իսկ սննդակարգում աղի բացակայությունը կարող է ֆիզիկական հիվանդության եւ նույնիսկ որոշ առողջական խնդիրների հանգեցնել:
«Օրգանիզմում աղի բացակայության նշաններ կարող են լինել գլխացավը, գլխապտույտը, թուլությունը, սրտխառնոցը, սրտի անբավարարությունը, անկայուն հեմոդինամիկան»,- ասել է մասնագետը «Վեչերնյայա Մոսկվա»-յի հետ զրույցում:
Մասնագետը հիշեցրել է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության (ԱՀԿ) առաջարկությունը, որը մեծահասակներին օրական 2 գրամից ոչ ավել նատրիումի սպառում է խորհուրդ տալիս, ինչը հավասար է 5 գրամ սեղանի աղին:

Какие симптомы могут указывать на дефицит соли в организме?
Какие признаки могут говорить о том, что в организме у человека недостаточно соли? Своим мнением об этом поделилась гастроэнтеролог и диетолог Наталья Стукова (Россия).
По ее словам, соль необходима для организма, ведь она принимает участие в обменных процессах на уровне клеток. Минералы, которые содержатся в соли, поддерживают баланс электролитов, к которым относится натрий. А дефицит соли в рационе питания может привести к физическому недомоганию и даже к некоторым проблемам со здоровьем.
«Признаками нехватки соли в организме могут являться головная боль, головокружение, слабость, тошнота, нарушение работы сердца, нестабильная гемодинамика», — сказала специалист «Вечерней Москве».
Специалист напомнила о рекомендации Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), которая советует употреблять натрий в объеме не более 2 граммов в день для взрослых, что соответствует 5 граммам поваренной соли.