Ինչպե՞ս է ծննդաբերող կնոջ տարիքը ազդում երեխայի առողջության վրա
Հղի կնոջ տարիքը չի ազդում ​​երեխայի առողջության վրա: Նման կարծիք է հայտնել գինեկոլոգ Ելենա Գրոշինան (Ռուսաստան):
«Ռադիո 1»-ի հետ զրույցում նա ասել է, որ Դաունի սինդրոմով երեխաներ ծնվում են նաեւ երիտասարդ կանանցից:
«Ես այժմ գրանցված հղի կին ունեմ` 49 տարեկան: Ես շատ լավ եմ վերաբերվում, միշտ կողմ եմ: Հակառակը, երեխաներն ավելի տաղանդավոր են: Ես աշխատում եմ ավելի քան 30 տարի եւ տեսնում եմ երեխաներին, ովքեր իմ մոտ ստուգվել են հղիության ընթացքում. ոչ, դա չի ազդում»,- ասել է մասնագետը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է վերաբերվում ուշ հղիությանը եւ արդյոք դա կարող է ազդել երեխաների առողջության վրա:
Ավելին, մասնագետը նշել է, որ ավելի մեծ տարիքի կանանց ավելի հեշտ է ուղորդել, քանի որ նրանք ավելի շատ են հասկանում երիտասարդ կանանցից, ավելի լավ են վերլուծում ստացված տեղեկատվությունը եւ չեն դիմում ինտերնետից տրվող խորհուրդներին:
Բացի այդ, գինեկոլոգը նշել է, որ «ուշ ծնող» տերմինը չի օգտագործվում տարիքով հղիների դեպքում: Այդպես, նրա խոսքով, ավելի վաղ այս տերմինն օգտագործվում էր նաեւ 26 տարեկանում ծննդաբերող աղջիկների համար, սակայն այժմ գինեկոլոգիան առաջնորդվում է եվրոպական չափանիշներով, որոնց դեպքում 33-35 տարեկանը նորմ է համարվում հղիության համար:

Как возраст роженицы влияет на здоровье ребенка?
Возраст беременной женщины не влияет на здоровье ребенка, которого она родит. Такое мнение выразила гинеколог Елена Грошина (Россия).
В беседе с «Радио 1» рассказала, что а дети с синдромом Дауна рождаются и у молодых женщин.
«У меня сейчас беременная на учете стоит — 49 лет. Очень хорошо отношусь, я всегда за. Наоборот, дети более талантливые. Поскольку я уже больше 30 лет работаю и вижу этих детей, которые у меня по беременности наблюдались — нет, не отражается», — сказала специалист, отвечая на вопрос о том, как она относится к поздней беременности и может ли это повлиять на здоровье детей.
Более того, специалист отметила, что более возрастных женщин оказывается легче вести, поскольку они понимают больше молодых, лучше анализируют полученную информацию и не прибегают к советам из интернета.
Также гинеколог сказала, что термин «старородящая» не применяют по отношению к возрастным беременным. По ее словам, ранее данным термином называли и девушек, которые рожали в 26 лет, однако сейчас гинекология руководствуется европейскими стандартами, при которых возраст 33-35 лет считается нормой для беременности.