Ցողունային բջիջների իմպլանտները կարող են օգնել 1-ին տիպի շաքարախտով հիվանդներին
Ցողունային բջիջների իմպլանտները 1-ին տիպի շաքարախտով հիվանդների օրգանիզմին թույլ են տվել ինսուլին արտազատել: Առայժմ նոր մեթոդով արտադրվող այս հորմոնի քանակը մեծ չէ, սակայն գիտնականները հուսով են, որ հնարավոր կլինի ստեղծել լիարժեք թերապիա, որը շաքարախտով հիվանդներին թույլ կտա առանց ամենօրյա ներարկումների ապրել։
Medportal.ru-ն պատմում է, որ երկու խոշոր՝ Cell Stem Cell եւ Cell Reports Medicine ամսագրերում հրապարակված հետազոտությունը խոստումնալից լուծում է տալիս ինսուլինից կախվածության խնդրին՝ 1-ին տիպի շաքարախտով հիվանդների մոտ, որոնց օրգանիզմը չի կարող ինքնուրույն ինսուլին արտադրել:
Գիտնականները ցողունային բջիջների հիման վրա ստեղծել են իմպլանտ, որը ինսուլին է արտազատում պացիենտների ենթաստամոքսային գեղձի վնասված բջիջների փոխարեն: Առայժմ չի հաջողվել հասնել թերապեւտիկ ազդեցության, եւ ինսուլինի քանակը մնում է անբավարար, սակայն գիտնականները հույս ունեն, որ այս հարցը շուտով կլուծվի։
Հետազոտության մասնակիցները ստիպված են եղել ընդունել դեղամիջոցներ, որոնք ճնշում են իմունային պատասխանը, որպեսզի խուսափեն դոնոր բջիջներ պարունակող իմպլանտների վանումից: Դեռեւս հայտնի չէ նաեւ, թե հնարավոր կլինի արդյոք երկար ժամանակ պահպանել դոնոր բջիջների արդյունավետությունն ու անվտանգությունը։
«Ապագայի համար իդեալական սցենար կլիներ ցողունային բջիջների հիման վրա մատչելի, անվտանգ եւ արդյունավետ փոխարինման թերապիայի ստեղծումը: Որի դեպքում իմունային ճնշման կամ ինվազիվ բարձր ռիսկային փոխպատվաստման ընթացակարգերի անհրաժեշտություն չէր լինի»,- ասել է հետազոտության համահեղինակ, Լեյդենի համալսարանի բժշկական կենտրոնի աշխատակից Ֆրանսուազա Կարլոտին:

Импланты из стволовых клеток могут помочь пациентам с диабетом 1 типа
Импланты со стволовыми клетками позволили организму пациентов с диабетом 1 типа выделить инсулин. Пока количество этого гормона, получаемого новым методом, невелико, однако ученые надеются, что получится создать полноценную терапию, которая позволит людям с диабетом жить без ежедневных инъекций.
Как рассказывает Medportal.ru, исследование, опубликованное сразу в двух крупных журналах Cell Stem Cell и Cell Reports Medicine, дает многообещающее решение проблемы инсулинозависимости у пациентов с диабетом 1 типа, организм которых не может самостоятельно вырабатывать инсулин.
Ученые создали имплант на основе стволовых клеток, который выделял инсулин вместо собственных поврежденных клеток поджелудочной у пациентов. Пока не удалось достигнуть терапевтического эффекта и количество инсулина осталось недостаточным, однако исследователи надеются, вскоре решить этот вопрос.
Участникам исследования пришлось принимать препараты, подавляющие иммунный ответ, чтобы избежать отторжения имплантатов, содержащих донорские клетки. Также пока неизвестно, получится ли длительное время сохранять эффективность и безопасность донорских клеток.
«Идеальным сценарием будущего было бы создание доступной безопасной и эффективной заместительной терапии на основе стволовых клеток. При которой не было бы необходимости в подавлении иммунитета или инвазивных процедурах трансплантации с высоким риском», — сказала Франсуаза Карлотти из Медицинского центра Лейденского университета, соавтор исследования.