Ինչպե՞ս վերականգնել հիշողությունը COVID-19-ից հետո
Հիշողության եւ ճանաչողական ֆունկցիայի վերականգնումը COVID-19-ից հետո կախված է նրանից, թե որքանով է վնասվել ուղեղը։ Նման կարծիք է հայտնել Էնգելհարդտի մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի բջիջների բազմացման լաբորատորիայի ղեկավար, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Պյոտր Չումակովը։
Ura.ru-ի հետ զրույցում մասնագետը նշել է, որ հաճախ կորոնավիրուսային վարակի ժամանակ մանր անոթները թրոմբոզվում են, ինչի արդյունքում հիշողության համար պատասխանատու նեյրոնների որոշակի քանակ «անջատվում» է։
Հաճախ ոչ բոլոր կապերն է հաջողվում վերականգնել, բայց տեղեկատվությունը հիշելու ունակությունը կարելի է նորմալ վիճակի վերադարձնել: Դա անելու համար պետք է մարզել հիշողությունը. երբ ուղեղը զբաղված է տեղեկատվությունը հիշելով, այն թարմացնում է հիշողությունը եւ մարզում է մյուս նեյրոնները՝ այդ գործառույթը ստանձնելու համար: Արդյունքում հիշողությունը, ըստ մասնագետի, ուժեղանում է։
Նյարդաբան Պավել Խորոշեւը, իր հերթին, նույնպես նշել է, որ COVID-19-ից հետո նյարդային բջիջները հնարավոր է վերականգնել մտավոր ծանրաբեռնվածության շնորհիվ։
«Ամեն ինչ կախված է ուղեղի վնասվածքի չափից, միգուցե այն կարելի է վերականգնել, միգուցե` ոչ: Բայց, ինչը շատ կարեւոր է, ուղեղը շատ պլաստիկ բան է, եւ նյարդային բջիջները վերականգնվում են, թեկուզ` տարիքի հետ ավելի դանդաղ, ոչ միշտ եւ ոչ բոլոր տեղերում, բայց վերականգնվում են, եւ ամեն ինչ կախված է միայն սովորելուց: Այսինքն՝ եթե կա ծանրաբեռնվածություն, ուրեմն օրգանն ապրում է, եթե ծանրաբեռնվածություն չկա, ապա օրգանիզմը չի վերականգնի այս կամ այն ​​ստրուկտուրան»,- ասաց նա։

Как восстановить память после COVID-19?
Восстановление памяти и когнитивных функций после COVID-19 зависит от того, насколько сильно был поражен мозг. Такое мнение выразил заведующий лабораторией пролиферации клеток Института молекулярной биологии имени Энгельгардта, член-корреспондент РАН Петр Чумаков.
В беседе с Ura.ru специалист отметил, нередко при коронавирусной инфекции мелкие сосуды тромбируются, вследствие чего некоторое число отвечающих за память нейронов «отключаются».
Часто не все связи удается восстановить, однако можно вернуть в норму способность запоминать информацию. Для этого необходимо тренировать свою память: когда мозг занят вспоминанием информации, он обновляет память и обучает другие нейроны брать на себя данную функцию. В итоге память, по словам специалиста, становится сильнее.
Невролог Павел Хорошев в свою очередь также отметил, что восстановить нервные клетки после перенесенного COVID-19 можно благодаря умственным нагрузкам.
«Все зависит от объема повреждения головного мозга, может быть, можно восстановить, а может быть, и нет. Но, что очень важно, мозг — это очень пластичная вещь, и нервные клетки восстанавливаются, пусть и с возрастом медленнее, чем в юности, не всегда и не во всех местах, но восстанавливаются, и зависит все только от учебы. То есть если нагрузка есть, то орган живет, если ее нет, то организм не будет восстанавливать ту или иную структуру», — сказал он.