Ո՞ր մթերքներն են վնասակար ձեր մաշկի համար
Շաքարի կանոնավոր օգտագործումը կարող է բացասաբար ազդել մաշկի առողջության վրա։ Նման կարծիք է հայտնել սննդաբան Եկատերինա Մասլովան։
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ` շաքարը մաշկի կոլագենի մանրաթելերը, որոնք պատասխանատու են դրա առաձգականության համար, կոշտ թրոմբների է վերածում։ Դա, ըստ մասնագետի, կնճիռների ու մաշկի թուլացման է հանգեցնում:
Ալկոհոլը վնասակար է նաեւ մաշկի համար, քանի որ այն ջրազրկում է մաշկը։ Ալկոհոլային խմիչքների չարաշահման դեպքում մաշկի վրա այտուցներ եւ անոթային ցանցեր են առաջանում։
Գեղեցիկ մաշկի մեկ այլ թշնամին գլյուտենն է, որը պարունակվում է բուլկիների, բագետների, մակարոնեղենի մեջ:
Այս ապրանքների սիրահարները կարող են այտերի շրջանում այտուցներ, պիգմենտային բծեր, ռոզացեա ունենալ:
«Դե իսկ պզուկները հաճախ առաջանում են կաթնամթերքի պատճառով: Շատերը չեն յուրացնում կաթնաշաքարը, ինչը բորբոքման է հանգեցնում»,- նշել է մասնագետը։

Foods that may be bad for skin
Regular consumption of sugar negatively affects the health of the skin, said nutritionist Ekaterina Maslova.
According to RIA Novosti, sugar turns collagen fibers in the skin, responsible for its elasticity, into rigid clots. This, according to the specialist, leads to wrinkles and sagging skin.
Alcohol is also bad for the skin because it dehydrates it. When abusing alcoholic beverages, puffiness and vascular networks appear on the skin.
Another enemy of beautiful skin is gluten, which is contained in rolls, baguettes, pasta, and other products. Lovers of these products can find swelling in the cheek area, age spots, rosacea.
While acne is often caused by dairy products. Many do not digest lactose, which leads to inflammation, said the specialist.
According to her, acne can appear not only on the face, but also on the back and in the decollete area.