Ո՞ր մթերքներն են վնասակար ձեր մաշկի համար
Շաքարի կանոնավոր օգտագործումը կարող է բացասաբար ազդել մաշկի առողջության վրա։ Նման կարծիք է հայտնել սննդաբան Եկատերինա Մասլովան։
«ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ` շաքարը մաշկի կոլագենի մանրաթելերը, որոնք պատասխանատու են դրա առաձգականության համար, կոշտ թրոմբների է վերածում։ Դա, ըստ մասնագետի, կնճիռների ու մաշկի թուլացման է հանգեցնում:
Ալկոհոլը վնասակար է նաեւ մաշկի համար, քանի որ այն ջրազրկում է մաշկը։ Ալկոհոլային խմիչքների չարաշահման դեպքում մաշկի վրա այտուցներ եւ անոթային ցանցեր են առաջանում։
Գեղեցիկ մաշկի մեկ այլ թշնամին գլյուտենն է, որը պարունակվում է բուլկիների, բագետների, մակարոնեղենի մեջ:
Այս ապրանքների սիրահարները կարող են այտերի շրջանում այտուցներ, պիգմենտային բծեր, ռոզացեա ունենալ:
«Դե իսկ պզուկները հաճախ առաջանում են կաթնամթերքի պատճառով: Շատերը չեն յուրացնում կաթնաշաքարը, ինչը բորբոքման է հանգեցնում»,- նշել է մասնագետը։

Какие продукты вредны для кожи?
Регулярное употребление сахара негативно сказывается на здоровье кожи. Такое мнение выразила нутрициолог Екатерина Маслова.
Как пишет РИА Новости, сахар превращает коллагеновые волокна в коже, ответственные за ее эластичность, в жесткие сгустки. Это, по словам специалиста, приводит к морщинам и дряблой коже.
Алкоголь также вреден для кожи, так как обезвоживает ее. При злоупотребление спиртными напитками на коже появляются отеки, сосудистые сетки.
Еще один враг красивой кожи — глютен, который содержится в булках, багетах, макаронах и прочих. Любители этих продуктов могут обнаружить у себя отеки в области щек, пигментные пятна, розацеа.
«Ну а прыщи часто вызывают молочные продукты. Многие не усваивают лактозу, что ведет к воспалениям», — отметила специалист.